Riteņbraukšanas sportā jauna cerība - Matīss Kaļveršs paraksta līgumu ar fārmklubu “Astana”

Deviņpadsmit gadus jaunais riteņbraucējs Matīss Kaļveršs pievienojies profesionālās riteņbraukšanas komandas “Astana” klubam, kuru pārstāvēs nākamajā sezonā.

Matīss Kaļveršs savas riteņbraukšanas gaitas sāka septiņu gadu vecumā, kad tētis viņu aizveda uz BMX nodarbībām. Vēlāk viņu vairāk sāka interesēt šosejas riteņbraukšana,14 gados pārgāja uz šo disciplīnu. “Pirmās šosejas sacensības bija Latvijas čempionāts šosejas riteņbraukšanā. Pirmais bija individuālais brauciens - tas arī patika, bet vairāk patika grupas brauciens, kad, uz finišu braucot, visi bija ļoti tuvu un bija jāpacīnās par pozīciju, un tas likās ļoti interesanti,” saka Matīss Kaļveršs, nākamgad pārstāvēs “Astana” fārmklubu.

Jaunais sportists ar nākamo sezonu pievienosies profesionālās riteņbraukšanas komandas “Astana” attīstības jeb fārmklubam, kas bāzējas Kazahstānā, bet sacensības ir visā pasaulē, galvenokārt - Eiropā. Attīstības kluba mērķis ir padarīt spēcīgāku sportistu savā sistēmā, lai vēlāk varētu pārstāvēt tā paša kluba, tikai profesionālo komandu. “Jau zinājām, ka gribam tikt uz to, tāpēc mēs paziņojām komandai, ka es meklēju komandu, ka esmu brīvs. Tad komanda pajautāja, lai es atsūtu informāciju par sevi. Aizsūtījām, komanda apskatījās, tad izlēma. Tā arī paņēma. Ja tā komanda nepaņemtu, bija citi varianti,” atzīst Matīss Kaļveršs.

Lai gan mērķi no komandas nav vēl uzstādīti, toties Matīsam pašam ir - galvenokārt gūt pieredzi un uzvarēt. Šobrīd vēl var mazliet atvilkt elpu, bet jau janvārī Matīss dosies uz treniņnometni Spānijā.

Runājot par to, ar ko jaunam sportistam jārēķinās, ienākot jaunā komandā, pieredze ir citam riteņbraucējam, Latvijas vienam no labākajiem sportistiem - Kristam Neilandam.  “Matīsam ir jārēķinās ar to, ka viņam ir jāpierāda sevi. Es domāju, ka šobrīd tikt tālu Matīsa ģimene, tēvs, tāpat arī treneri, kas viņam ir bijuši apkārt, ir ielikuši ļoti labus pamatus tai visā. Matīsam būs nedaudz jātiek tieši vairāk ar sevi galā, būdams prom no mājām, jācīnās par savu vietu komandā. Man liekas, ka ļoti superīga komanda, kur Matīss ir nokļuvis,” uzskata Krists Neilands, pārstāv riteņbraukšanas klubu “Israel Start–Up Nation”.

Arī bijušais riteņbraucējs, tagad treneris, Gatis Smukulis ReTV saka - potenciāls Matīsam ir liels.  “Cik es ar viņu esmu braucis kaut kādas sacensības, vairāk viņš ir viendienu sacensību braucējs, uz klasikām, individuālais brauciens, bet nu daudz ir jāstrādā, ļoti daudz ar sevi ir jāstrādā. Es ļoti ceru, ka viņš uzvarēs tās sacensības un būs tas rezultāts, un viņš tiks tālāk, bet, ja viņš iestāsies kādā pozīcijā jeb viņu noliks pozīcijā, ka ir jāstrādā un jāpalīdz tikai uz katrām sacensībām, tad tur arī viss beidzas. Ir jāsaprot, ka svarīgs ir tikai rezultāts.”

Tikmēr, kā būs ar riteņbraukšanas nākotni Latvijā, Krists Neilands un Gatis Smukulis atzīst - nākotne nav spoža. “Mums šobrīd tiešām ir problēmas ar jaunajiem talantiem, ar jaunajiem braucējiem. Vēl vairāk, tas nav noslēpums, ka mums Latvijā ir grūti izsisties kaut kur tālāk,” saka Krists Neilands.

“Pagaidām diezgan bēdīgi, mums ir diezgan maz tādu, kas motivēti jeb sevi neredz lielajā sportā, jo svarīgi no paša sākuma, no juniora vecuma - redzēt sevi, savu ceļu uz priekšu,” uzskata Gatis Smukulis.

Šis sporta veids ir dārgs. Lai gan daudz palīdz komandas, lielāko daļu finansē paši vecāki. Kā ReTV norāda eksperti - bez valsts atbalsta šī sporta nozare mūsu valstī stagnē un ir jautājums par nākotni.


Foto: Freepik