Reliģisku ideju aizsegā paverdzināti atkarību mocīti cilvēki

Valsts policija aizturējusi astoņu personu grupu ar aizdomām par cilvēktirdzniecību. Kopā trīs atbalsta centros, kuros uzturas cilvēki ar alkohola un narkotiku atkarībām, iemītnieki ilgstoši tikuši paverdzināti.

Zināms, ka aizdomās turamie ir biedrības “Neatkarība Balt” iesaistītās personas un tās grupas līderis, Krievijas federācijas piederīgais, kuram ir legāla uzturēšanās atļauja Latvijā. Potenciālie upuri esot ilgstoši uzrunāti pat uz ielām un ar draudzes locekļu starpniecību. “Reliģiskās konfesijas aizsegā vairāku gadu garumā, personas apvienojoties organizētā grupā, ar noteiktu lomu sadali, izveidoja palīdzības centrus atkarīgajiem cilvēkiem vairākās Latvijas vietās. Pašlaik policijas rīcībā esošā informācija ļauj mums izvirzīt pieņēmumu, ka, slēpjoties zem šī cēlā mērķa, izmantojot viņu ievainojamību, nodarbināja fiziskā ilgstošā gan lauku, gan mežistrādes darbā,” skaidro Andrejs Grišins, Valsts policijas (VP) Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks.

Vienlaikus aizturētās personas tiek turētas aizdomās par noziedzīgu līdzekļu legalizēšanu. Valsts policijā stāsta – veicot kratīšanas, atsavināti vairāk nekā 140 000 eiro skaidrā naudā, trīs apvidus automašīnas un liels daudzums dokumentu un datu nesēju. “Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka par padarīto darbu upuri nekādu atlīdzību nesaņēma. Organizatori lielāko daļu līdzekļu sadalīja savā starpā. Ir pamats uzskatīt, ka, lai slēptu patiesos ieņēmums, tika dibināti individuālie komersanti, kas slēdza līgumus vai mutiskas vienošanās ar zemnieku saimniecībām,” saka Andrejs Grišins.

“Es gribu uzsvērt, ka tas ir arī signāls tiem uzņēmumiem, kas arī iespējams nezinot izmanto pakalpojumus, ko sniedz labdarības organizācijas – vienmēr pārliecināties, ka cilvēki, kas ir iesaistīti darbos, ka viņu tiesības tiek ierobežotas un tiek ekspluatēti,” uzsver Marija Golubeva, iekšlietu ministre.

Likumsargi noskaidrojuši, ka šajos atbalsta centros uzturējušies 105 cilvēki ar atkarībām un garīga rakstura traucējumiem. Upuri strādājuši sešas dienas nedēļā līdz desmit stundām dienā. Organizatori cietušajiem to skaidrojuši kā darba terapiju. “Policijai ir zināmi atsevišķi gadījumi, kad gadījumos, kad strādniekus, kas bija izbēguši no centriem, noziedzīgas grupas dalībnieki meklēja un centās panākt viņu atgriešanos,” stāsta Andrejs Grišins.  

Centru iemītnieki instruēti par viņu tiesībām un piedāvāta arī iespēja saņemt valsts atbalstu citos centros. Pašreiz atsaukušās vien 23 personas. 


Foto: Valsts policija