Rehabilitācijai pēc Covid-19 piešķirti miljoni, bet pietrūkst rehabilitētāju

No līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem Covid-19 izslimojušo rehabilitācijai šī gada vidū tika piešķirti papildus divi miljoni eiro. Par spīti tam, ka naudas nu it kā netrūkst, rehabilitāciju uzreiz nevar saņemt visi, kam tā vajadzīga. Viens no iemesliem – tāpat kā medicīnā kopumā, arī rehabilitācijā nav tik daudz speciālistu, kā pašlaik vajadzētu. Arī ģimenes ārsti un paši pacienti vēl nav pietiekami informēti par rehabilitācijas programmu pieejamību.

Daudziem Covid-19 pacientiem vēl ilgi pēc slimības akūtā posma var būt grūti elpot un koncentrēties, māc nespēks, galvassāpes, miega traucējumi un citas tā dēvētā “garā kovida” izpausmes. Tiem, kuri slimojuši smagi, veselības traucējumi ir vēl daudz nopietnāki un nepieciešama stacionāra rehabilitācija. Tāpēc, pacientu skaitam augot, Nacionālajam veselības dienestam (NVD) tieši Covid-19 pacientu atveseļošanas programmām gada vidū tika piešķirti papildus divi miljoni eiro. Daļēji tie jau izlietoti, palīdzot atlabt gan bērniem, gan pieaugušajiem.

NVD Ārstniecības pakalpojumu departamenta direktora vietnieka p.i. Lelde Ģiga saka: “Diennakts stacionārā trīs mēnešos šos pakalpojumus ir saņēmuši 224 pacienti. Ambulatori bērnu bijis pavisam maz – 15 bērni konkrēti šajā programmā, pieaugušie – 385. Dienas stacionārā ārstējušies 199 pieaugušie un bērni – 16.”

Stacionārā rehabilitācija pēc Covid-19 pieejama kopumā desmit ārstniecības iestādēs.

Stacionārā rehabilitācija Covid-19 izslimojušajiem:

  1. Bērnu klīniskā universitātes slimnīca;
  2. Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca;
  3. Jēkabpils reģionālā slimnīca;
  4. Rēzeknes slimnīca;
  5. Vidzemes slimnīca;
  6. Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība;
  7. Krāslavas slimnīca;
  8. Nacionālais rehabilitācijas centrs “Vaivari”;
  9. Siguldas slimnīca;
  10. rehabilitācijas centrs “Jaunķemeri”.

Viena no tām ir Nacionālais rehabilitācijas centrs (NRC) “Vaivari”. Kopš gada sākuma tur bijis vairāk nekā 400, bet pašlaik ārstējas 21 pacients ar smagām Covid-19 sekām. Paralēli rehabilitēti tiek arī pacienti pēc citām slimībām vai traumām, ja palīdzība nepieciešama neatliekami, bet uz vēlāku laiku atbīdīta galvenokārt hronisku pacientu rehabilitācija: kaut gan piešķirti papildus līdzekļi, iestāde nespēj uzņemt vairāk pacientu, nekā ļauj tās kapacitāte. “Uz šo Covid-19 seku rehabilitācijas programmu ir gaidīšanas rinda. Pašlaik uz stacionāro rehabilitāciju gaida 70 cilvēki. Vienlaikus ir jāsaprot: tā ir gaidīšanas rinda tiem, kas var gaidīt, bet ir pacienti, kas pa tiešo no akūtā stacionāra ir jāpārved uz rehabilitāciju bez pieturvietas mājās, jo viņiem ir vajadzīgs skābekļa atbalsts, viņiem ir vajadzīga palīdzība,” saka Anda Nulle, NRC “Vaivari” valdes priekšsēdētāja.

 Ambulatori un dienas stacionārā rehabilitācija pieejama samērā drīz, piemēram, Latgales novada rehabilitācijas centrā “Rāzna”, piesakoties šodien, Covid-19 izslimojušais atveseļošanas programmā tiktu uzņemts 22. novembrī.

“Daudz tādu pacientu nav, bet pašreiz mēs varam viņus pieņemt neierobežoti. Vai nu pacienti vēl nezina… Ģimenes ārsti varbūt baidās novērtēt nepareizi, bet ir jāiesaistās. Ir vadlīnijas, kādiem Covid-19 pacientiem rehabilitācija pienākas,” saka Ļubova Butlere, rehabilitācijas centra “Tērvete” galvenā ārste.

Par ambulatoro rehabilitāciju vai atveseļošanos dienas stacionārā pacientam jāveic līdzmaksājums - septiņi eiro dienā. Ja nav iespējams dienas laikā izbraukāt uz mājām un atpakaļ, par “pilnu pansiju” ar nakšņošanu jāpiemaksā vēl.


Foto: Freepik