Rāznas ezerā atrastas beigtas zivis

Vietējos iedzīvotājus un vides eskpertus satrauc, ka Rāznas ezerā manītas beigtas zivis. Veicot reidus, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) secināja, ka zušu un ķīšu bojāeju Rāznas ezerā visdrīzāk veicina skābekļa trūkums. Tomēr zinātniskā institūta “BIOR” pētnieki par to nav pārliecināti, un šīs nedēļas laikā vērtēs arī citus iespējamos zivju bojāejas iemeslus. 

Beigti zuši un ķīši Rāznas ezera krastos un niedrēs vietējos iedzīvotājos radījuši būtisku satraukumu. Uz pārbaudi ieradusies Dabas aizsardzības pārvalde, apsekojot gan krastu, gan ezeru. DAP Dabas aizsardzības vecākais speciālists Dainis Tučs: “Atrodamies Rāznas ezerā Strodu krastā. Šeit mums projekta gaitā notiek krasta attīrīšana, niedru un to sanesumu izņemšana laukā, niedru pļaušana. Valdošie vēji vienmēr ir uz šejieni, piesārņojums arī nebija novērots.”

Eksperti pēc mērījumiem secina, ka loģiskākais iemesls tik straujai zivju slāpšanai ir zema skābekļa koncentrācija. Savukārt tās pamatā ir ūdens ziedēšana, dažādi pūšanas procesi, gan arī nesenā svelme. Dainis Tučs: “Visu augusta mēnesi bija karstais laiks un vēja praktiski vispār nebija. Ūdens nemaisījās. Re kā uzskatāmi vidējā slānī skābekļa daudzums jau krītas. Šīs dienas bija vējš, viļņi, saviļņojās.”

Tikmēr zinātiskajā institūtā “BIOR” šādai versijas īsti nepiekrīt - viņi pieļauj, ka iemesli var būt pavisam citi. “Ļoti negribētos ticēt, ka Rāznā ir tieši skābekļa problēmas, jo tas ir liels ezers. Pilnīgi noteikti pirmās mirtu skābeklī jūtīgākās sugas, tie droši vien būtu kaut kādi zandarti, bet ne zuši. Jāpaskatās, vai nav kaut kādas toksiskās ieplūdes bijušas, jo diezgan bieži ir tā, ka ir kaut kādas piesārņojošās vielas nonākušas ūdenī. Tad skābekļa patēriņš pieaug un zivis mirst. Tas ir diezgan regulāri,” saka zinātniskā institūta “BIOR” vadošā pētniece, Dr.med.vet. Ruta Medne.

“BIOR” laboratorijā pašlaik notiek zivju izmeklējumi - tiks pārbaudīta, piemēram, parazītu vai piesārņojošu vielu klātbūtne, elektrības ietekme un vairāki citi faktori. Ruta Medne: “Ezers visu laiku ir mainīgs, tajā visu laiku notiek kādi dabiskie procesi. Tā nav vienkārša atbilde. Katrā ziņā mums katram jādomā par piesārņojuma mazināšanu kopumā visos ūdeņos.”

“BIOR” informāciju par zivju bojāeju ūdeņos visā Latvijā saņem regulāri, un iemesli tam ir visdažādākie. Sākot ar pēdējo gadu klimata pārmaiņām, līdz nekvalitatīvai notekūdeņu apsaimniekošanai. Zinātniskā institūta “BIOR” veikto analīžu rezultāti par Rāznas ezera zivīm būs zinām šīs nedēļas beigās.    


 #SIF_NVZ2022