Rada idejas novadu nākotnei

Siguldas Devonā norisinājās Hakatons “Radi nākotnes novadu”, kur četrās komandās pie četriem galdiem sēdās pilsētplānošanas eksperti, pašvaldību darbinieki, Siguldas novada uzņēmēji un iedzīvotāji, lai meklētu labākos risinājumus un funkcionālus pielietojumus tādu teritoriju attīstīšanai, kurām ir neizmantots potenciāls un ir nepieciešams jauns pielietojums.

Siguldas attīstības aģentūras direktore Dace Preisa: “Katrai pašvaldībai, novadam gadu gaitā ir izveidojušies tādi kā vaibsti. Katrs mēs viens otru pēc kaut kā pazīstam, tāpat kā cilvēkus, tā arī pašvaldības. Siguldas gadījumā skaidrs – tas ir aktīvais tūrisms, dabas takas, ļoti bagātas pastaigu takas, kultūras mantojums, viena no iekārojamākajām dzīves vietām Latvijā. Tās ir tās standarta lietas, ar kurām mēs saprotam Siguldu un Siguldas novadu.”

Veidojot Hakatonu, tika veikta iedzīvotāju aptauja, lai saprastu, kuras ir tās vietas, kas cilvēkiem šķiet svarīgas. Tās bija: Turaida, Mālpils, Egļupe un Lēdurga. Dace Preisa: “Viens piemērs – Mālpils tehnikums, kas ir milzīga ēka Mālpils centrā, kas jau vairākus gadus netiek nekādā veidā izmantota. Tā ir pietiekami liela, lai nevarētu atrast kādu vienkāršu pielietojamu. Varbūt tā atrašanās vieta ir izolēta, līdz ar to tur tādi standata risinājumi pirmajā brīdī kā viesnīca, vai biroja telpas – ne vienmēr šie standarta risinājumi ir viss organiskāki. Līdz ar to šis ir tas formāts, kur mēs sanākam kopā kā ļoti dažādu nozaru eksperti.”

Pilsētvides eksperts un kritiķis Mārtiņš Eņģelis saka – galvenais Hakatonu mērķis ir radīt idejas radošā gaisotnē. Viņš ar savu grupu domājā pielietojumu slēgtajai Turaidas pamatskolai, idejas veda uz pansionāta izbūvi vai viesnīcu, vai arī kādu radošu māju, bet, pateicoties vietējam iedzīvotājam, ierosināja Jaunsardzes centru. “Šī vieta vēsturē ir ierakstījusies kā diezgan militāri aktīva teritorija. Kā gadījies kā nē, radās ideja attīstīt šo vietu kā radošu centru, kur strādātu ar jauniešiem caur militāro gultni. Militārās audzināšanas jauniešu centrs par godu Pērsietim, kurš ir strādājis, un viņam ir arī piemineklis. Latvietisks, jaunstrādnieks būdams. Šī ideja nāca no malas, mēs visi skatījāmies vienā virzienā, tikai Hakatona rezultātā mums cita ideja pavēra jaunu ceļu, kas mūsdienās ir ļoti aktuāla. Ne tikai patriotiskā audzināšana, bet arī daudz vairāk cilvēki skatās uz veidiem, kā jauniešus tuvināt dabai, aktīvai atpūtai. Protams, šajā gadījumā caur patriotisko prizmu,” saka pilsētvides eksperts un kritiķis Mārtiņš Eņģelis.

Tāpat Hakatonā piedalījās uzņēmēji. Viens no tiem bija ceļinieku restorāns “Tūrists”, īpašniece Baiba Bračka: “Es šodien pieteicos piedalīties, jo man šis piedāvājums liekas ārkārtīgi interesants. Man kā jaunai uzņēmējai ēdināšanas jomā – tas man likās interesanti. Palasot programmu, es sapratu, ka mēs apspriedīsim dažādas tēmas, kas saistās ar neizmantotu ēku apdzīvošanu, ideju radīšanu, ko šobrīd arī es esmu izdarījusi. Turaidas centrā, pamestā ēkā, astoņus gadus tur bija pilnīgs caurvējš, esmu attīstījusi savu biznesu – kafejnīcu. Zinu, ar ko saskarties, un arī uzķeru to labo momentu, ko varu ieteikt, labo ideju, ko attīstīt.”

Pēc izstrādes procesa katras grupas pārstāvim bija jāprezentē sava izstrādātā ideja. Pēc prezentācijām iekšējā balsojumā noteica labāko ideju. Tā izrādījās Turaidas pamatskolas attīstīšana. Savukārt pārējie objekti netiks atstāti novārtā. Ja nākotnē parādīsies iespēja kādu no šiem objektiem realizēt, tad plāns būs gatavs. Iespēja būs to izdarīt.


Foto: Paula Čurkste/LETA