Puķes ir. Tik jāprot tās saskatīt

Antūrijas, pelargonijas, rozes un citi ziedi sarkanā krāsā Bulduru tehnikuma topošo floristu rokās pārtop par ziedu pasaku jeb Jāņu ziedu ugunskuru ielīgošanas pasākumam. Iedvesmu jaunietes smēlušās no Mežotnes kultūrtelpā esošajiem krēsliem un košajām gleznām. Kā ReTV skaidro floristi, lai gan daudzi ierastie Jāņu laika ziedi šogad jau noziedējuši, pļavās puķu netrūkstot. Tik jāprot tās saskatīt.

Bauskas novada Mežotnes baznīcā, kas pēc atjaunošanas kļuvusi par kultūrtelpu, Bulduru tehnikuma topošie floristi un viņu pedagogi kopīgiem spēkiem uzbur ziedu pasaku jeb, kā paši saka, Jāņu ziedu ugunskuru mazliet netradicionālam ielīgošanas pasākumam. Kā stāsta viena no pasniedzējām, floristiem šoreiz ļauts izpausties radoši, bet iedvesma nākusi gan no zālē esošajiem krēsliem, gan mākslinieces Karines Poronjances gleznām, kas arī šeit tiks izstādītas. Bulduru tehnikuma skolotāja Ineta Ozoliņa-Skrūzmane: “Šīs gleznu krāsas uzrunāja, un mēs teicām, ka Jāņi nebūs kā parasti – ar gaišiem ziediem un jāņuzālēm, bet šis būs ugunskurs, un te tas ir. Baznīca ir ļoti liela, un mēs zinām, ka sarkanā ugunskura krāsa Jāņos ir magones. Magonēm ir ļoti īss mūžs. Kā jau meitenes teica, viss ir noziedējis, tai skaitā arī magones. Tad mums nācās to sarkano krāsu sameklēt citos materiālos.”

Krāšņajā ziedu ugunskurā deg antūrijas, gerberas, pelargonijas, rozes, neļķes un vēl daudz citu ziedu. Topošās floristes atzīst, ka šāds skaistums netop ne ātri, ne viegli, tāpēc jāpacenšas, lai dekori savu izskatu saglabātu pēc iespējas ilgāk.

Bulduru tehnikuma audzēkne Ludmila Iļjina: “Pirmkārt, darītāja noskaņojums un vēlme strādāt, jo ziedi jūt to emocionālo un garīgo fonu. No profesionāla skatījuma arī spraudums, ziedu svaigums. Griezums ir ļoti nozīmīgs.

– Kā tad ir pareizi ziedi jāgriež?

Vislabāk 45 grādu lenķī ar asu nazi. Nevis ar šķērēm, bet ar asu nazi.”

Pie kādreizējā dievnama ieejas top divas spoguļattēla kompozīcijas. Šeit pats būtiskākais esot komandas darbs. Bulduru tehnikuma audzēkne Natālija Čivkule: “Ļoti forši. Mums ir laba sadarbība. Mēs varam sarunāties, skatāmies viena uz otru, ko mēs darām. To nevar tā iemācīties. Nē, to var iemācīties, bet tas ir treniņš, treniņš un treniņš.”

Tuvojas Zāļu vakars. ReTV uzrunātās meitenes teic, ka dekori un vainagi saviem mīļajiem noteikti tapšot arī mājās. Un neesot jau arī tā, ka pļavās vairs neviena puķe nebūtu atrodama.