Praktiski padomi par sejas aizsargmaskām

Joprojām daudzi nezina, kā pareizi uzlikt un nēsāt maskas, tāpat izskan arī dažādas versijas, kā pareizi uzglabāt un kopt tieši auduma sejas aizsargmaskas. Atļauts lietot gan vienreiz lietojamās medicīniskās sejas aizsargmaskas, gan daudzreizlietojamās higiēniskās jeb auduma maskas, tomēr kā izvēlēties īsto un kura būs tā labākā? 

Populāras šobrīd ir divu veidu maskas - veikalā un aptiekās nopērkamās medicīniskās vai šūtās auduma maskas. Atšķirībā no pavasara, šoreiz noteikta prasība - šalles, lakati un citi apģērba elementi neder kā sejas aizsegs. Auduma maskai jābūt šūtai no blīvi austa auduma, kas satur vismaz divus slāņus. Tai jāļauj brīvi elpot, bet cieši jāpieguļ pie sejas, lai tā nebūtu jākārto, pieskaroties ar rokām. 

Janita Veinberga, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve: “Jebkurai maskai, vai tā ir medicīniskā vai auduma, tai primāri ir jābūt tīrai. Tātad mēs to neliekam kabatā kopā ar telefonu un sīknaudu, kastaņiem, zīlēm, vai kādiem citiem sīkumiem, kas tur ir, cenšamies to masku turēt tīru.”

Viena no svarīgākajām lietām, ko būtiski ievērot - maska jāuzvelk un jānovelk ar tīrām rokām. Ja nav iespējams rokas nomazgāt zem tekoša ūdens, derēs arī mitrās salvetes vai roku dezinfekcijas līdzeklis. 

Janita Veinberga norāda, īpaši jāpiedomā arī cilvēkiem, kuri nēsā brilles, jo šobrīd ar dažādu sociālo portālu influenceru starpniecību tiek izplatīta aplama informācija, kā tiem ērtāk nesāt aizsargmasku.

Cilvēkiem, kuri pārvietojas ar sabiedrisko transportu, speciālisti atgādina - maska jāuzliek jau laicīgi, pirms iekāpšanas transporta līdzeklī. Un tikai tad, kad izkāpjam no sabiedriskā transporta, iznākam no veikala vai citas sabiedriskas vietas, masku ar tīrām rokām drīkst noņemt. Ja tā ir medicīniskā maska, tad noņemot tā uzreiz jāizmet atkritumos, bet ja vairākkārt lietojamā auduma maska, tad noder maisiņš ar aizdarīti, kur masku droši ievietot un uzglabāt. Būtiski, ka medicīniskā maska, izmetot atkritumu tvertē, nav obligāti jāievieto plastmasas maisiņā, jo tas nav uzskatāms kā medicīniskais atkritums.

Arī auduma maska peč katras lietošanas reizes ir jāmazgā, tomēr speciāliste norāda, šobrīd nav tādu apstiprinošu pētījumu, ka auduma maskas būtu jāvāra vai jāmazgā ļoti garā mazgāšanas ciklā veļas mašīnā. 

Izvēloties masku ir jāsaprot, kur tā tiks nēsāta - vietā, kur ir daudz cilvēku un lielāks risks inficēties, labāk izvēlēties medicīnisko masku. Vietās, kur ir mazāks blīvums cilvēku derēs arī higiēniskā maska. Tīras rokas, tīra maska un divu metru distance - tas var pasargāt sabiedrību no plašākas vīrusa izplatīšanās.