Politologs: partija “Progresīvie” visu laiku grib

Partija “Progresīvie” ir izveidojusies no tāda paša nosaukuma biedrības un dibināta 2017. gadā februārī. Partijas viens no galvenajiem mērķiem ir atbalstīt progresīvu nodokļu sistēmu. Līdz šīm veiksmīgākais starts partijai ir bijs Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, kopā ar partiju “Attīstībai/Par!”. 

Politologs un SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis partiju “Progresīvie” galvenokārt saista ar Rīgas domi, kuras vadībā šobrīd atrodas šīs partijas politiķi. “Esot pie varas Rīgā, viņi rāda pilnā apjomā savu spēju kaut ko vadīt jeb tieši pretēji - nespēju vadīt. Partijai “Progersīvie” raksturīgs savu “gribēšanu” meistarīgi pārvērst sabiedrības viedoklī - “nu tik būs un tūlīt jau mēs pārkāpsim 5% barjeru ”. Šī gribēšana tad arī vada viņus, viņu atbalstītājus, sponsorus.” 

Rajevskis partiju “Progesīvie” raksturo kā izteikti urbānu partiju, kas galvenokārt orientējas vēlētājam lielajās pilsētās. Viņaprāt, ar to nepietiks, lai iekļūtu 14. Saeimas sastāvā. “Atbraucot un redzot, kā viņi organizē lietas Rīgā kā valdošā partija, tas liek aizdomāties, vai mēs gribam, lai lietas tā tiek organizētas valstiskā līmenī. Tā lielā viņu problēma arī ir koķetēšana ar krievu valodu kā otro valodu. Arī debatēs premjera kandidāts runā par kaut kādu īpatnēju izglītības sistēmu, kur abām valodām ir vieta, kas liek domāt, ka viņiem neliek mieru “Saskaņas” vēlētāju migrācija. Bet viņi negrib aptvert, ka krievu valoda tomēr ir valoda, kurā runā valsts, kas iznīcina blakus valstī civiliedzīvotājus, bērnus, varo sievietes.”

Lai gan partijas “Progresīvie” reitingi pašlaik ir vērtējami kā labi, politologs Rajevskis par viņu izredzēm gaidāmjās Saimes vēlēšanās nav tik pozitīvi noskaņots. “To pierāda arī iepriekšējās pašvaldību vēlēšanas, kur ārpus Rīgas viņi bija gaužām neveiksmīgi. Tāpēc es nedomāju, ka viņiem ir liels potenciāls. Ar vienu Rīgu kompensēt startu citos reģionos. Tāpēc es domāju, ka varētu būt tā, kā iepriekšējās vēlēšanās - saka jā, jā bet beigās knapi 2%.”

Pēdējie “Factum” aptaujas rezultāti liecina, ka partijas “Progresīvie” reitings pašlaik ir 6,3%.


Foto: Sintija Zandersone/LETA