Politologs: partija “Jaunā Vienotība” - vara, vara, vara…

Partija “Jaunā Vienotība” ir politiskā apvienība, kuru veido partija “Vienotība” kopā ar reģionālajām politiskajām partijām “Kuldīgas novadam”, “Valmierai un Vidzemei”, “Tukuma pilsētai un novadam”, “Jēkabpils reģionālo partiju” un “Latgales partiju”. Partijas “Vienotība” pirmsākumi meklējami jau 2011. gadā. 

Tas ir zināms laikmets, ko “Vienotība”  ietekmē Latvijas politīkā - tā par šo partiju saka politologs un SIA “Mediju tilts” līdzīpašnieks Filips Rajevskis. Viņaprāt, partija “Jaunā Vienotība” ir spēcīgs varas spēlētājs, ar kuru iespējas asociēt gan labo, gan arī slikto, kas notiek Latvijas politkā. Filips Rajevskis: ““Vienotība”, neskatoties uz vājumu, veselā virknē svarīgu jautājumu, sākot ar izglītību, beidzot ar veselību, ir monopolitizējusi ārpolitiku. Tur viņi spēj demonstrēt rīcībspēju un viņiem tur ir arī veiksmes. Tāpēc viņi ir atraktīvi vēlētājiem, ka vismaz ārēji mums viss būs puslīdz nokārtots. Tad to pārējo mēs varam pārdzīvot. Tas ir ļoti svarīgi, ka kādai politiskajai partijai ir kādas stipras puses.”

Filips Rajevskis par Krišjāņa Kariņa valdību saka - tas ir brīnums, ka premjers, kuram parlamentā nav vairākums, spējis vadīt valdību visus šos četrus gadus. Tai pašā laikā viņa darbībā saskatāmi arī dažādi klupšanas akmeņi. “Tas arī ierobežo  Kariņa darbību un spējas šos koalīcijas partnerus pārvaldīt - tās ir vien astoņas balsis parlamentā. Jāatcerās, ka viņš ir premjers, bet viņa vara pret ministriem dēļ šī vieglā svara parlamentā nav tik liela, kā būtu normālā situācijā, ja būtu liela frakcija, kad viņš var to varas spēli spēlēt pilnā apjomā. No Kariņa sagaida lielāku izpratni ekonomikā, jo viņš sevi Eiroparlamentā ir pozicionējis kā enerģētikas ekspertu un bijis iesaistīts Eiropas enerģētikas politikas izstrādē, viņam ir bijuši personīgie biznesi iepriekš. Visi sagaida, ka viņš būs vairāk ekonomikas cilvēks un tā ir tā lielā “Vienotības” un Kariņa problēma, ka viņiem nav ekonomikas ideju. Viņiem nav ideju, kā mēs varam nonākt līdz tam, ka Latvija nav pēdējā vietā Baltijā, jo tieši “Vienotības” vadībā esam pazaudējuši pozīcijas Baltijā. Tā ir “Vienotības” ēras lielākā problēma. Mums ir fundamentālas ekonomikas problēmas un absolūti nav nekādu ideju, kā tās atrisināt - “Vienotība” neko nepiedāvā.”  

Filips Rajevskis teic, partijai “Jaunā Vienotība” šobrīd ir “vissaulainākās” prognozes iekļūt 14. Saeimā. Protams, ja pārāk ātri neiestāsies enerģētiskā krīze. 


Foto: Ivars Soikāns/LETA