Policijas priekšniece: pilnvērtīgai kārtības uzraudzīšanai desmit darbinieku būs par maz

No jaunā gada Aizkraukles novadā darbu sāks jaunā pašvaldības policija. Paredzēts, ka novada četras pilsētas un astoņpadsmit pagastus līdzšinējo septiņu inspektoru vietā uzraudzīs desmit policisti. Iedzīvotāji un jaunās pašvaldības policijas priekšniece gan atzīst, ka pilnvērtīgai kārtības uzraudzīšanai darbinieku būs par maz; jau drīzumā, visticamāk, nākšoties domāt par štatu palielināšanu.

Līdzšinējos sešos novados, kas tagad kopīgi veido jauno Aizkraukles novadu, kārtības uzraudzīšana bijusi ļoti atšķirīga. Citviet periodiski darbojies kārtībnieks, citviet bijis sadarbības līgums ar Valsts policiju, bet citviet darbojusies pašvaldības policija. Nevienā vietā kārtības sargātāji gan neesot darbojušies diennakts režīmā. “Tika organizēts darbs tā, ka viņi varēja organizētajos pasākumos piedalīties, kad tādi bija. Arī tagad, kad ir šie aizliegumi, viņi piedalās. Naktī uz izsaukumiem viņi reaģē savas pilsoniskās atbildības vārdā īstenībā,” norāda Uldis Riekstiņš, Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors.

No nākamā gada jaunajā novadā sāks darboties jaunā pašvaldības policija. Jaunais nolikums paredz, ka četrās novada pilsētās un astoņpadsmit pagastos kārtību uzraudzīs tikai desmit policisti, kas pēc būtības situāciju nemainīs. Piemēram, Aizkrauklē trīs sēdošajiem inspektoriem tiks uzticētas rūpes par Aizkraukli, Jaunjelgavas pilsētu un pagastiem, kā arī Skrīveriem.

Kā skaidro pašvaldības izpilddirektors, sākotnēji bijusi doma par sešpadsmit inspektoru vietām, tomēr neesot izdevies panākt politisko vienošanos. Nākotnē korekcijas noteikti nākšoties ieviest. “Zinot, ka 2023. gadā būs jāsniedz atskurbināšanas pakalpojumi, tā būs sava korekcija, nākamais - video novērošana. Tiklīdz mēs koncentrēsim visa novada videonovērošanu vienā vietā, kas ir mūsu mērķis. Iespējams, ka mums būs jāizveido ekipāža 24/7, kas ievērojami palielinās štatu skaitu un izmaksas,” pauž Uldis Riekstiņš, Aizkraukles novada pašvaldības izpilddirektors.

Atklātā konkursā par jauno pašvaldības policijas priekšnieku izvēlēta līdzšinējā Kokneses novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja, kura teic, ka esot juriste, darbu būtu mainījusi neatkarīgi no tā, vai tiktu izvēlēta šim amatam. Arī, viņasprāt, noteikti būšot jādomā par štata vienību palielināšanu pašvaldības policijā. “Mans redzējums ir tāds, ka katrā bijušajā novadā noteikti vajag divus policistus, lai viņi var arī patrulēt, jo patrulēšanā jāpiedalās diviem policistiem. Attiecīgi - Aizkrauklē stipri vairāk, lai varētu nodrošināt dežūras,” norāda Anita Ozola, topošās Aizkraukles novada pašvaldības policijas priekšniece.

Plānu īstenošana gan lielākoties būšot atkarīga no piešķirtā finansējuma. 2021. gadam pašvaldības policijai plānoti ap 200 000 eiro.Foto: Freepik