Policija mudina būt atbildīgiem un rīkoties, ja redzat cilvēku bezpalīdzīgā stāvoklī

Ja kāds nonācis nelaimē, jebkurš no mums ir atbildīgs, lai cilvēks laikus saņemtu palīdzību. Nav būtiski – bezpalīdzīgā stāvoklī ir nonācis cilvēks reibumā vai kādu ir piemeklējusi medicīniska rakstura problēma, uzsver Valmieras novada pašvaldības policija. Svarīgi ir nepaiet garām, bet rīkoties. 

Valmieras novada pašvaldības policijas darbiniekus satraucis notikums aizvadītajā nedēļas nogalē, kad pēc alkohola lietošanas uz Burtnieka ezera, zemledus makšķernieki kādu vīrieti pamatīgā reibumā noveda no ledus un atstāja guļam salā un sniegā turpat ezermalā. Valmieras novada pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Jānis Kaibe saka: “Kāda sieviete vērsās pašvaldības policijā ar informāciju par to, ka jaunietis ir zaudējis spēju pārvietoties, kurš, izskatās, jau kādu laiku guļ konkrētajā vietā pie kanāla.”

Sieviete vīrietim sarūpēja cimdus, centās viņu pierunāt doties uz krastā esošo automašīnu. Pa to laiku ieradās arī pašvaldības policijas patruļa, kas pamatīgā reibumā esošo vīru nogādāja dzīvesvietā. Taču policiju visvairāk satrauc fakts, kamēr iereibušais gulēja sniegā, viņam garām pagāja vairāki cilvēki, bet neviens nerīkojās. Jānis Kaibe: “Tas nekas, kaut vai viņš ir alkoholiķis, kaut vai ir kādi citi apstākļi bijuši, tai skaitā varbūt medicīniska rakstura problēmas, viņš ir zaudējis spēju pārvietoties, viņš nespēj izsaukt palīgā. Beigās tas var izsaukt ļoti negatīvas sekas.”

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā pārstāvis Voldemārs Kokorevičs ReTV norāda, ka īpaši jau ziemas salā līdzcilvēki nedrīkst palikt vienaldzīgi par kādu, kurš ir pakritis – neatkarīgi no tā, kāds tam var būt iemesls. “Ja nebūs nekādas reakcijas, tad nevajag paiet ilgam laikam, kad notiek atdzišana. Tas ir bīstami veselībai un dzīvībai.”

Dienests laiku pa laikam saņemot šāda veida informāciju, piemēram, zvana autovadītāji, kas guļošus cilvēkus pamanījuši ceļu vai ielu malās. Vispareizākā rīcība gan būtu apstāties un pakritušo skaļi uzrunāt. Voldemārs Kokorevičs: “Kas noticis, kāpēc guli, ja nav reakcijas, papurinām pie pleca. Ja nereaģē, zvanām 113, jāprasa palīdzība garāmgājējiem. Zvanot 113, dežuranti informēs, kā tālāk rīkoties.”

Operatīvajos dienestos vēl piebilst: sniedzot palīdzību citam, būtiski ir atcerēties arī par paša drošību. Bet pats galvenais – nepalikt vienaldzīgam. Jāatceras, ka par palīdzības nesniegšanu cilvēkam, kurš atrodas dzīvībai bīstamā situācijā, ja tas beidzas ar smagām sekām vai pat nāvi, var draudēt kriminālatbildība.



Foto: Freepik