Plūmju džems pēc negaisa un vēja

Pēc kārtējā negaisa zeme piebirusi pilna ar plūmēm visdažādākajās violetās nokrāsās. Vējā sapurinātie koka zari var mazliet uzelpot - vairs nav noliekušies no smaguma. Zāle no rīta ir mitra. Tā pārsteidz un liek saķert galvu. Ar prātu jau saprotam, ka tik daudz neviens nevarēs apēst, bet uz komposta kaudzi - jo plūmes ar zilumiem jāapēd ātri - arī ir žēl nest. Ko darīt?

Pagājušajā nedēļā ar kabaču vafelēm uzsākām rudens velšu recepšu piedzīvojumu. Šodien kas mazliet ierastāks, bet tāpat pavisam mīļš un tuvs. Ar katru recepti, ko jums pastāstu, iemācos ko jaunu. Cik atceros, pirmo reizi ievārījumu gatavoju pamatskolas mājturības stundā, kad nesanāca piepildīt pat pilnu burciņu, jo biju par maz sagriezusi ābolus. Šoreiz mācījos no kļūdām! Pastāstīšu, kā man izdevās pagatavot plūmju džemu!

Bērnībā mamma uz pannas cepa olā-pienā vārtītas baltmaizes šķēlītes. Pa virsu liku plūmju džemu vai kādu citu ievārījumu, un, lai gan vienkārši, bija tiiiik garšīgi. Tas, domājot, ko darīt ar plūmēm, atmiņā lika ataust sirsnīgām atmiņām.

Atzīšu, ka ļoti labrāt būtu gatavojusi kādu plūmju tarti vai sacepumu, bet tam man būs jārod jauns risinājums. Iedomājieties - dienesta viesnīcā - vietā, kur dzīvoju - pazudusi cepeškrāns! Šoreiz būs vien jāizlīdzas ar ko vienkāršāku. Bet nākamajās nedēļās sāksies pannās un katlos gatavojamais recepšu bums, tādēļ - saturieties! Ideju ir vareni daudz.


Sastāvdaļas

1,5 kg plūmju

1,5 kg cukura

kanēļa standziņa

viena citrona sulta


Pagatavošana

1. Plūmes nomazgā, pāgriež uz pusēm un izņem kauliņus.

2. Mazliet apber ar cukuru, lai izdalās sula. Atstāj uz 15 minūtēm.

3. Liek vārīties katlā uz mazas uguns. Pievieno kanēļa standziņu.

4. Nepārtraukti maisot, ber klāt cukuru, līdz tas pilnībā izkusis.

5. Pievieno viena citrona sulu.

6. Vāra (ik pa laikam apmaisot), līdz plūmes manāmi izšķīdušas.

7. Caur sietu ar karoti izspiež džemu tā, lai virspusē paliktu tikai plūmju miziņas un kanēļa standziņa.

8. Pilda burciņās.


Zināšanai!

Ja ievārījumu vēlas saldāku, no plūmēm jānoņem miziņas. Tad tās iepriekš ir jānoblanšē.

Šī, var teikt, ir standarta plūmju džema recepte. Droši var pievienot, piemēram, rozīnes, klāt plūmēm piejaukt citas rudens veltes, kā ābolus.

Ja gadījumā katlā pamanās iekrist kāds plūmes kauliņš, nebēdā! Tāpat viss jāizspiež caur sietu.

Ja izmantosi dzeltenās plūmes vai novilksi violetajām miziņas, džems neiznāks tik košā krāsā.

Recepti vari pielāgot jebkādam plūmju daudzumam! Vajag tikai ieturēt proporcijas. 

Noteikti svarīgi neaizmirst sterilizēt burciņas, lai ievārījums ilgāk glabātos.

Lai būtu pilnīgi pārliecināts par to, vai džems ir gatavs, karotīti vārījuma noliec uz šķīvja. Ja tas sabiezē, var sākt domāt par pildīšanu burciņās.


P.S.

Gatavojot jums receptes, esmu atklājusi jaunu degsmi - gan reel un TikTok veidošanu, gan fotografēšanu. Jūs pat iedomāties nespējat, cik pilna ir mana telefona galerija ar teju vienādām, bet dažādām ēdienu fotogrāfijām.