Plāno slēgt vienīgo skolu Daugavas kreisajā krastā. Iedzīvotāji iebilst

Izglītības jomā nevien neapmierinātība par slodzes balansēšanas piedāvājumu no atbildīgās ministrijas puses, bet daļā vietvaru aizvien aktuāli arī skolu tīkla sakārtošanas jautājumi. Arī tie mēdz raisīt negatīvu noskaņu un pretestību. Tā arī Daugavpilī pirms dažām dienām notika neliels pikets, kura dalībnieki pieprasīja Daugavpils 6. pamatskolas saglabāšanu. Tā ir vienīgā pilsētas skola, kas atrodas Daugavas kreisajā krastā. Pilsētas dome ir pieņēmusi lēmumu slēgt skolu jau šogad. 

Piketu pret Jāņa Raiņa Daugavpils 6. pamatskolas slēgšanu organizēja Daugavpils domes opozīcijas deputāts Jānis Lāčplēsis. To apmeklēja aptuveni 50 cilvēki, tajā skaitā pilsētas aktīvisti un opozīcijas politiķi. Tika vākti arī paraksti par skolas saglabāšanu, kurus iesniegs izskatīšanai domē. 

Šī skola neuzņem pietiekami daudz skolēnu, lai saņemtu simtprocentīgu valsts finansējumu pedagogu atalgojumam, atbilstoši Izglītības un zinātnes ministrijas noteiktajām prasībām. Pērn 1. septembrī tikai 177 skolēni uzsāka mācības 6. pamatskolā. Kā vēl vienu un galveno iemeslu skolas likvidēšanai pašvaldība min zemu izglītības kvalitātes līmeni iestādē un nesamērīgas izmaksas, kas turpinās palielināties. Toties piketa organizētājs un dalībnieki uzskata, ka šis lēmums nav samērīgs. Daugavpils domes deputāts (Latgales partija, “Latvijas attīstībai”), piketa organizētājs Jānis Lāčplēsis: “Šis jau nav biznesa jautājums – skolas. Viena skola izmaksā lētāk, viena dārgāk. Jo visu, ko vajag pašvaldībai, – piemaksāt savu daļu proporcionāli iztrūkstošo skolēnu skaitam. Maksimālā summa, kas varētu būt pēc aprēķiniem, ir apmēram 200 000 eiro gadā.”

Lai noskaidrotu, ko vairāk par pašvaldības pieņemto lēmumu skolu slēgt, pilsētas vicemērs Aleksejs Vasiļjevs telefonsarunā uz ReTV papildjautājumiem neatbildēja un sarunu pārtrauca.

Daugavpils domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Aleksejs Vasiļjevs: “Es ļoti atvainojos, ja jūs prasāt, tad, lūdzu, klausieiest. Šobrīd mēs atbalstījām jau ceturto gadu sesto skolu, kad viņiem nav pietiekams skaits cilvēku pirmajā klasē. Četrus gadus atbalstījām no pašvaldības budžeta. Piemēram, tur ir viszemākās algas, salīdzinot ar citām skolām un skolotājiem. Visu labu un uz redzēšanos.” 

Daugavpils Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova pauž, ka Daugavpils 6. pamatskola pašvaldībai izmaksā visdārgāk, salīdzinot izmaksas par vienu skolēnu ar citām pilsētas skolām. Viņa arī uzskata, ka lēmums slēgt skolu ir nepieciešams galvenokārt, lai skolēni spētu saņemt kvalitatīvu izglītību. “Skolā, kur ir tik mazs skolēnu skaits, nav iespējams nodrošināt augstu izglītības kvalitāti. Tamdēļ, ka nav pietiekamu resursu. Ne materiāltehnisko resursu, ne pedagoģisko resursu. Tāpēc šajā skolā izglītības kvalitāte ir tik zema, ka man ir kauns, ka mēs ar šo nedarījām neko ātrāk. ”

Isupova arī piebilst, ka Izglītības pārvaldē nevienu reizi nav vērsies kāds Daugavas kreisā krasta pilsētas iedzīvotājs ar lūgumu nelikvidēt skolu. ReTV neizdevās sazināties ar skolas vadību, kas varētu sniegt komentāru par vecāku attieksmi pret domes lēmumu. 

Jāņa Raiņa Daugavpils 6. pamatskola tiks likvidēta, to pievienojot Daugavpils Centra vidusskolai. Marina Isupova informē, ka Daugavpils domē ir izveidota deputātu darba grupa, kas lems par vēsturiskās skolas ēkas turpmāko likteni. Viņa pieļauj, ka to visdrīzāk iznomās vai pārdos.

Viens no piketa dalībniekiem – Daugavpils aktīvists Arturs Burinskis – pieļauj, ka šī ēka tiks pārdota Lietuvas uzņēmumam, kas, pēc aktīvista teiktā, jau vairākkārtēji ir bijis vienīgais pretendents domes izsludinātajos konkursos. “Man liekas, ka šo skolu grib pārdod kādai, teiksim tā, Lietuvas firmai. Varbūt tai firmai, kura nopirka stratēģisko objektu Stropos un bija tikai viens pretendents. Un pati firma vinnēja konkursos uz četriem miljoniem.”

Piketa organizatori uzskata, ka domes lēmumu Daugavpils iedzīvotāji ir spējīgi ietekmēt, iestājoties pret skolas slēgšanu. Šobrīd ir savākti vairāk nekā 150 parakstu ar prasību domei saglabāt 6. pamatskolu.