Pieprasījums pēc kases pakalpojumiem lauku reģionos samazinājies pat par 60%

Amata vienība kasieris Rēzeknes novadā aptuveni četrus gadus daudzviet vairs neeksistē. Maksājumus klātienē turpina pieņemt pagastu grāmatveži un lietveži. Viņi gan ievērojuši, ka pēc kovida laika ierobežojumiem, kad kases bija jāslēdz pilnībā, vairums pastāvīgo klientu ir apguvuši prasmi rēķinus apmaksāt attālināti. Turklāt šogad, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, kasēs uz vietas skaidras naudas darījumus veic vidēji par 60% mazāk cilvēku.

Kasē Dricānu pagasta pārvaldē Rēzeknes novadā šorīt valda klusums, kasiera pienākumi pēdējā laikā ir grāmatvedības uzskaitvedes atbildība. Pēc rēķinu saņemšanas vidēji mēnesī kasē klātienē tos apmaksā aptuveni 40 cilvēki, kas, salīdzinot ar laiku vēl pirms mājsēdes, ir krietni mazāk. Dricānu pagasta grāmatvedības uzskaitvede Ineta Lāce stāsta: “Ja salīdzina laiku pirms kovida, tad ir samazinājums gada griezumā uz 50%, pat līdz 60%. Visi noteikti ir iemācījušies ar datoru strādāt. Vecāka gada gājuma cilvēki bērniem atdevuši to pienākumu. Bet vienalga – ir tādi pastāvīgie cilvēki, kas nāk katru mēnesi un maksā par komunālajiem.”

Līdzīga situācija ir arī citos pagastos, kur kases ikdienā izmanto arvien retāk. Skaidras naudas ieņēmumi, salīdzinot ar 2019. gadu, ir par 45% mazāki. Kaunatas pagastu apvienības vadītājs Jānis Aleksāns saka: “Mūsu apvienības kasēs skaidras naudas darījumos tās summas 2019. gadā bija 157 000, 2020. gadā jau samazinājās uz 116 000. 2021. gadā bija 86 000. Šobrīd ir 88 000.”

Vērtējot iedzīvotāju prasmi un rocību lauku reģionos apmaksāt rēķinus attālināti, pagastu apvienību vadītāji novērojuši dažādu pieredzi. Daļai vecākās paaudzes iedzīvotāju aizvien nav pat savu bankas kontu, citiem transporta, lai regulāri nokļūtu pilsētā. Tomēr kopumā tehnoloģiju attīstība dara savu, arī bibliotēkās palīdzība veikt rēķinu apmaksu vairs nav tik bieži vajadzīga. Dricānu pagastu apvienības vadītāja Diāna Saksone saka: “Cilvēki vairāk pa šiem gadiem ir iegādājušies mājās datorus. Tā no ekskluzīvas ir kļuvusi par plaša patēriņa preci. Bibliotēkā arī ēs esam norakstījuši lielāko daļu datoru. Pašlaik ir laikam tikai divi, arī cilvēki ir tikai kādi divi, trīs, kas tiešām regulāri atnāk un nomaksā savus maksājumus. Izmanto datoru, lai sazinātos ar valsts iestādēm vai vienkārši lasītu ziņas.”

“Tendence samazināties skaidras naudas darījumiem. Tas vērojams konkrēti Griškānu pagastā, jo ir piepilsētas pagasts. Ja runājam par tādiem attālākiem pagastiem kā Stoļerovas vai Mākoņkalna pagasts, noteikti šāda veida darījumi – tie bija un būs. Nevaram runāt un likt visus iedzīvotājus vienā katlā, jo tās vajadzības un iespējas ir katram dažādas,” saka Jānis Aleksāns.

Lai saglabātu kases pakalpojumu pieejamību, kasiera darbu pagastā apvieno ar citiem pienākumiem. Tuvākajā nākotnē kasēs būtu jāpārskata un, iespējams, vēl jāsamazina to darba laiku. Jānis Aleksāns: “Šāda iespēja ir jādod arī joprojām un turpmāk, jāsaglabā vismaz tai iedzīvotāju grupai, kura nevar samaksāt. Stoļerovas pagastā, piemēram, ir lietvede un kasiere. Sadalot slodzi 0.75 un 0,25, lai veidotu pilnu likmi. Savukārt kādā citā pagastā ir pusslodze kasiera pienākumu veikšanai. Attiecīgi arī nākamā puse slodzes par labu pagasta pārvaldes darbam.”

Diāna Saksone norāda: “Principā tendence ir, un tas uzstādījums ir samazināt klātienes kases operācijas. Radināt cilvēkus pie rēķinu apmaksas caur internetbanku attālinātā veidā. Līdz ar to tas arī samazina gan pagasta pārvaldes izmaksas, optimizē to darbu. Nav mums jānoslogo cilvēks uz kases operācijām.”

Pagastos paredz, ka lielāks klientu pieplūdums pārvalžu kasēs būs jau tūdaļ – nākamā gada sākumā, kad būs jāmaksā par nekustamā īpašuma nodokli. Turklāt aizvien bāriņtiesai ir daži skaidras naudas darījumi, kurus var veikt tikai uz vietas, nevis tiešsaistē.


#SIF_NVZ2022