Piecūkotāju dēļ slēdz šķiroto atkritumu laukumus

Olaines novada dārzkopības biedrībās un kooperatīvos pēc iedzīvotāju lūguma pirms dažiem gadiem tika izveidoti šķiroto atkritumu laukumi. Tomēr divās teritorijās, kur sadzīves un pat bīstamo atkritumu piemaisījums regulāri sasniedzis pat astoņdesmit procentus, šomēnes tie slēgti.

Lielu daļu Olaines novada teritorijas jau vēsturiski veido dārzkopības kooperatīvi un biedrības, kur vairums iedzīvotāju mitinās tikai vasaras sezonā. Lai veicinātu atkritumu šķirošanu, arī dārzkopības biedrību teritorijās izveidoti šķiroto atkritumu laukumi. Tomēr divās vasaras mītņu teritorijās - “Liepās” un “VeF Baloži” - tas neesot attaisnojies, tāpēc laukumi likvidēti.

“Liepās” satiktie iedzīvotāji piekrīt, ka ir cilvēki, kam šķirošanas kultūra ir sveša, bet, viņuprāt, šāda situācija izveidojusies, jo viss esot atstāts pašplūsmā.

Vēl kāds dārzkopības biedrības “Liepas” iemītnieks rakstiskā komentārā skaidro, ka jau sen esot ieteicis pašvaldībai kā problēmu risināt, tomēr, viņaprāt, pašvaldībai nemaz neesot vēlme, lai atkritumi tiktu šķiroti. “Pirmkārt, Olaines novadā dzīvo cilvēki, kuri nav integrējušies mūsu valstī, līdz ar to neprot lasīt un dzīvo citā realitātē. Pašvaldība varēja arī panākt pretī citā valodā runājošajiem, izgatavot bukletus, kā pareizi šķirot atkritumus, jo arī šie cilvēki maksā tos pašus nodokļus. Tie, kuri piecūko kooperatīvu, arī ir tie, kuri nešķiro, un daļa pat nemaksā biedru naudu, kurā iekļauta arī atkritumu izvešana. Olaines pašvaldības policija nav pārbaudījusi visas adreses, kur nav atkritumu apsaimniekošanas līgums, kas pašvaldībai, manuprāt, jau pirms piecpadsmit gadiem bija jānodrošina,” saka Mārtiņš Tirzmalis, dārzkopības biedrības “Liepas” iemītnieks.

Nodrošināt iespēju šķirot atkritumus pašvaldībai par pienākumu uzliek ministru kabineta noteikumi. Olaines novadā tie esot izpildīti, jo esot vairāk nekā piecdesmit šķirošanas punktu. Par pašvaldībām atbildīgā ministrija gan neatbalstot nevienu gadījumu , kad tiek samazinātas iespējas šķirot atkritumus. “Jebkurā gadījumā pašvaldībai ir ļoti daudz jāstrādā ar iedzīvotājiem, skaidro, kāpēc kaut ko šķirojam un kas notiek tad, ja to nedarām. Ir ļoti svarīgi strādāt ar cilvēkiem, skaidrot viņiem, vienkāršā valodā pasniegt informāciju,” saka Rudīte Vesere, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve.

Respektējot cilvēkus, kuri atkritumus šķiro atbildīgi, “Olaines siltums un ūdens” tomēr nolēmis vēl līdz 31. jūlijam saglabāt šķiroto atkritumu laukumu, rūpīgi monitorējot situāciju. Iedzīvotāji aicināti fiksēt pārkāpumus un par tiem ziņot Olaines pašvaldības policijai.