Pieaugs elektrības rēķins

No 1. janvāra stājušies spēkā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas iepriekš apstiprinātie eletroenerģijas un dabasgāzes sadales tarifi. Lai arī elektroenerģijas sadales pakalpojuma tarifa vērtības kļuvušas mazākas, salīdzinot ar tām, kas stājās spēkā iepriekšējā gada 1. jūlijā, mainījies arī līdzšinējais valsts atbalsts. Ja pērn no septembra līdz decembrim visām mājsaimniecībām tika piemērots 60% samazinājums elektrības jaudas uzturēšanas maksai, tad no janvāra valsts atbalsts būs mazāks un pienāksies tikai privātpersonu pieslēgumiem ar jaudu līdz 25 ampēriem ieskaitot. Līdz ar to elektrības rēķini no janvāra būs mazāki nekā tie, ko saņēmām par jūliju, tomēr lielāki par tiem, ko saņēmām par septembri līdz decembrim ieskaitot.

Elektroenerģijas sadales operatora “Sadales tīkls” straujais tarifu pieaugums pērnajā jūlijā radīja neapmierinātību sabiedrībā, iesaistījās valsts, kas nodrošināja ievērojamas pieauguma summas kompensāciju no budžeta līdzekļiem laika periodā no septembra līdz gada beigām. 

Lai arī no janvāra elektroenerģijas sadales pakalpojuma vērtības cena samazināsies, mainoties valsts atbalstam, faktiskā maksa par sadales pakalpojumu tomēr pieaugs   95% mājsaimniecību tas būs 50 centu līdz 2 eiro robežās mēnesī, savukārt ievērojamāks maksas kāpums būs mājsaimniecībām, kam elektrības pieslēgums ir 32 ampēri un vairāk, jo uz lielas jaudas pieslēgumiem politiķi lēma neattiecināt jauno valsts atbalsta risinājumu – tarifu pieauguma griestus. AS “Sadales tīkls” pārstāve Gunta Līne: “No 1. janvāra samazinās pērn 1. jūlijā spēkā stājušās sadales tarifu vērtības, bet vienlaicīgi tagad no 1. janvāra mainās valsts atbalsta risinājums, kas bija spēkā no septembra līdz decembrim – 60 procentu samazinājums fiksētajai tarifu maksas daļai privātpersonu pieslēgumiem. Šo visu kopējo izmaiņu rezultātā faktiski iedzīvotājiem privātpersonu pieslēgumiem mainīsies maksa par sadales pakalpojumu.”

Tomēr saglabāsies atvieglojumi sociāli neaizsargātākajām sabiedrības grupām. Juridiskajām personām elektroenerģijas sadales pakalpojuma tarifs ar janvāri samazināsies. Līne: “Pašvaldības, skolas, slimnīcas, uzņēmumi – juridiskajām personām valsts atbalsta risinājums netiek attiecināts, šie klienti pilnīgi noteikti tarifu samazinājumu redzēs savos rēķinos, orientējoši tas ir 7-11 procentu samazinājums tarifa fiksētajām maksas daļai juridiskajām personām un neliels samazinājums tarifu mainīgajai daļai.”      

Ar 1. janvāri mainās arī AS “Gaso” dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifi, tiem pieaugot. ReTV, šodien sazinoties ar uzņēmuma pārstāvi, komentāru gan neizdevās iegūt, taču Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā norāda, ka līdz ar jauno tarifu spēkā stāšanos iedzīvotājiem gaidāms neliels sadales pakalpojuma tarifa pieaugums. Ņemot vērā dabasgāzes cenas izmaiņas biržā, kopumā rēķini par dabasgāzi būs mazāki nekā gadu iepriekš.Foto: Freepik; ilustratīvs