Pieaugot visa veida izmaksām, vasaras nometnēm ceļas cenas

Tuvojas vasara, un vecākiem atkal kļūst aktuāls jautājums, kā trīs brīvlaika mēnešos aizpildīt bērnu laiku. Viens no risinājumiem ir nometnes; to klāsts ir ļoti plašs, taču vecāki jau pamanījuši, ka cenas ir cēlušās.

Nometņu reģistru, kurā pavisam ir ap 300 vienību, kārtīgi izpētījusi kādas pirmklasnieces mamma, kura piekrita sarunai ar ReTV, ja neatklājam viņas identitāti. Pagājušajā vasarā viņa meitai izvēlējusies divas dažādas dienas nometnes, bet šogad ieplānota viena diennakts nometne – 300 eiro par nedēļu. “Šajā gadījumā es neuzskatu, ka tā ir ļoti liela summa, jo iekļauts ir viss – visi materiāli, ar ko darboties, ēdināšanas, gulēšanas, visas izklaides, atrakcijas, akcijas utt. Tiesa gan, skatījos, ka tā pati nometne pagājušajā gadā bija lētāka – zem 300 eiro. Pārdesmit eiro tomēr ir klāt nākuši,” saka Santa (vārds mainīts), pirmklasnieces māte.

Par aptuveni 30 eiro dārgākas kļuvušas arī organizācijas “Kustību lauks” dienas nometnes, kas ilgst piecas dienas. Tagad par šo periodu jāmaksā ap 150 eiro. Izmaksas cēlušās arī iepriekš, bet šogad kāpums ir straujāks nekā jebkad, galvenokārt – uz ēdināšanas rēķina, lēš rīkotājs. “Viens no mūsu sadarbības partneriem ir ēdinātājs. Tāpat jau tie ēdinātāji spēj iekļauties tajos mazajos ciparos, arī organizatori parasti spēj ielikt ēdināšanu tādā nelielā ciparā, bet skaidrs, ka nevar mūžīgi kaut ko iespiest kaut kādos piecos eiro vai septiņos eiro. Es pieņemu, ka tagad vienam bērnam varētu būt ap 10 eiro [dienā],” saka Andris Rupais, “Kustību lauka” nometņu rīkotājs.

 “Pelēkā vilka” nometņu vadītāja Vita Karule: “Jā, mēs pēc ilgāka laika perioda esam nedaudz pacēluši cenas arī mūsu nometnēm, jo tas nav noslēpums, ka nometnēs, bērniem dzīvojot uz vietas, ir dažnedažādas izmaksas. Mēs esam par kādiem 20–30 eiro pacēluši to cenu.”

Nepaaugstināt vecāku izdevumus var atļauties vien tās nometnes, kuras var rēķināties ar kāda īpaša projekta, pašvaldības vai valsts budžeta finansējumu – kā centra “Dardedze” rīkotās Džimbas drošības skoliņas dienas nometnes. Piecu dienu programma izmaksā 182 eiro. Džimbas drošības programmas vadītāja Ilze Znotiņa: “Mums ir cena palikusi tā pati, jo mums ir brīnišķīga iespēja, ka Labklājības ministrija mūs atbalsta – mūsu darbu un arī ēkas izmaksas.”

Jāpiebilst, ka šogad par valsts naudu tiks organizētas atbalsta nometnes – ar tādām aktivitātēm, kas attīsta bērnu un jauniešu sociāli emocionālās prasmes un noturību pret satricinošiem dzīves notikumiem, ReTV uzzināja Valsts izglītības satura centrā. Tās būs pieejamas kopumā 17 000 bērnu, piemēram, tiem, kurus negatīvi ietekmējuši pandēmijas apstākļi vai Ukrainas bēgļu bērniem. 


Foto: Freepik