Pieaug interese viltot Covid-19 sertifikātus

Jau šobrīd publiskajā telpā izskan ziņas par mēģinājumiem un piedāvājumiem ārstniecības personām viltot Covid-19 sertifikātus. Gan Valsts policijā (VP), gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) atzīst – šādu gadījumu skaits var pieaugt.

Tiesību sargājošās iestādes skaidro – Covid-19 sertifikātu īpašniekus atbrīvojot no pienākumiem un piešķirot viņiem tiesības, pieaug arī interese par šī dokumenta viltošanu. “Atvieglojumi, ko ir radījuši vakcinācijas sertifikāti, protams, rada vēlmi pēc viltotajiem sertifikātiem. Paredzu, ja vēl tiks radīti kādi atvieglojumi, vēlme pastiprināsies un pieaugs,” saka Anda Rumjanceva, KNAB pārstāve.

“Katrs potenciāls ierobežojums teorētiski varētu veicināt interesi par šī ierobežojuma apiešanu vai kāda cita veida ignorēšanu,” uzsver Dmitrijs Homenko, VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes pārstāvis.

VP un KNAB gadījumu skaitu par mēģinājumiem viltot sertifikātu un kukuļot ārstniecības personu, neatklāj. “Vienīgais, ko es varu pateikt, ka pašlaik Valsts policijā nav uzsākts neviens kriminālprocess par Covid-19 sertifikāta QR koda viltošanu,” saka Dmitrijs Homenko.

 “KNAB ir saņēmis vairākus šādus signālus par šādiem gadījumiem, un visi šie gadījumi ir rūpīgi izvērtēti un pārbaudīti. Pārkāpumi šobrīd nav apstiprinājušies, taču tas nenozīmē, ka šādus pārkāpumus nav iespējams konstatēt un pierādīt,” uzsver Anda Rumjanceva.

Tikmēr daļa iedzīvotāju diskutē par nesen publicēto ierakstu sociālajā medijā – ģimenes ārstei Latgalē lūgts viltot vakcinācijas faktu. Vēršoties policijā, Marina Procevska saņēma atbildi, ka kriminālprocess netiks sākts.  “Formāli laikam viņiem ir taisnība, ka likums atļauj viņiem to darīt, bet - ko es jūtu? Es jūtu vilšanos. Ja, piemēram, man būtu piedāvāta iespēja turpināt dialogu ar šo cilvēku, ja man būtu policijas darbinieks, kurš instruētu, kā to darīt. Tā piedāvājuma nav bijis.” 

Ģimenes ārste Marina Procevska atzīst – ja šādu vai līdzīgu lūgumu saņems vēlreiz, policijā ziņos tāpat, aicina to darīt arī citiem ģimenes ārstiem, taču par šo gadījumu ir neizpratnē. “Piedāvāt ārstam kukuli par viltotām ziņām, - kāpēc tas nav noziegums? Policijas darbiniekam piedāvāt, kad es braucu reibumā, ir noziegums, bet šajā - manā gadījumā - tas nav noziegums.”

Tikmēr Valsts policijas pārstāvis, neatklājot sīkākas detaļas, centās skaidrot radušos situāciju no juridiskiem apsvērumiem. “VP nav konstatējusi pašu piedāvājumu, bet ir konstatējusi pazīmes, kuras rūpīgas pārbaudes rezultātā nav apstiprinājušās. E-pastā bijis uzdots jautājums – vai ir iespējams? Šajā gadījumā mēs uzskatām, ka šis ir bijis provokatīvs e-pasts, lai fiksētu, vai saņemtu kādu reakciju no ārstniecības personas,” stāsta Dmitrijs Homenko.

Policijā piebilst – šajā e-pasta vēstulē adresāta nodomu nevar objektīvi pierādīt, jo tā ir bijusi viena vēstule ar lūgumu, pēc kuras komunikācija neturpinājās. Vienlaikus pārstāvis piebilst – ģimenes ārste rīkojās pareizi.

Vairums ziņojumu par viltošanas aicinājumiem un piedāvājumiem esot arī pārprašanas problēma. Jāpiebilst – Covid-19 sertifikāts ir dokuments, dokumentu viltošana vai viltota dokumenta izmantošana ir noziedzīgs nodarījums, par to var saņemt nopietnus sodus. 


Foto: Freepik