Pieaudzis avāriju skaits, ko izraisa dzērājšoferi

Ņemot vērā, ka pēdējā laikā lielu skaitu avāriju ir izraisījuši dzērājšoferi, Valsts policijas Latgales reģiona likumsargi rīko reidus pastiprinātā režīmā. Tāpat palielinājies arī to transportlīdzekļu vadītāju skaits, kuri sēdušies pie stūres alkohola reibumā, bez autovadītāja apliecības. No likuma neievērošanas viņus neattur pat lielie soda apmēri.

Valsts policijas (VP) Latgales reģiona pārvaldes amatpersonas šobrīd uz ceļiem biežāk nekā ierasti rīko reidus, lai pārbaudītu, vai transportlīdzekļu vadītāji pie stūres nav sēdušies alkohola vai citu apreibinošu vielu ietekmē. Arī turpmāk šādi reidi pastiprinātā režīmā notiks ik nedēļu. Lielākā daļa uzrunāto šoferu par gaidāmajiem reidiem nebija dzirdējuši, taču tos vērtē atzinīgi. “Tikai biežāk to vajag darīt. Pa pilsētu paskatieties, kas notiek! Es braucu uz 50, ja tā sanāk, vairāk viņš nebrauc. Bet visi brauc uz 60,” saka Jānis, šoferis no Rēzeknes.

“Laikam, kamēr pašu neskar kādas nelaimes, tikmēr diez vai kāds apzinās to. Nu, tā ir. Laikam pārgalvība ir tomēr izteikta šoferu vidū, kaut kur sevi parādīt grib,” pauž Elita, autovadītāja no Rēzeknes.

Lai gan reida laikā, kurā pievienojāmies ceļu policijai, nevienam transportlīdzekļa vadītājam netika konstatēts alkohola reibums izelpā, bez protokoliem neiztikt. Lielākoties tie sastādīti par nederīgu medicīnisko izziņu. Savukārt notvert dzērājšoferus visbiežāk izdodas nedēļas nogalēs. “Vieni, kas, teiksim tā, svētdiena, pirmdiena, kas kaut kur uz paģirām droši vien iekrīt. Otra kategorija ir tie, kas brīvdienās, vakara stundās apzināti lieto alkoholu, pēc tam brauc,” saka Ēriks Pudenko, VP pārstāvis.

Līdz šim pastiprināto pārbaužu laikā Valsts policija novērojusi, ka netrūkst autovadītāju, kas pie stūres alkohola reibumā sēdušies atkārtoti. Tāpat pieaudzis to šoferu skaits, kuriem nav autovadītāja apliecības. “Respektīvi, viņam arī tā motivācija un tie paskaidrojumi, ko viņi sniedz, nu, ka viņiem nav, ko zaudēt,” pauž Ēriks Pudenko.

Atbildības sajūtas zaudēšana, dažādu problēmu šķietama aizmiršana ir vieni no biežāk sastopamajiem iemesliem, kāpēc autovadītāji pie stūres sēdušies alkohola reibumā, norāda arī mediķi. “Cilvēks nevar savaldīt savas emocijas, nevar to novirzīt. Protams, ka viņam palika šī [alkohola] iedarbība. Dažiem cilvēkiem diemžēl tā parasta lieta,” saka Mihails Ražukovs, Daugavpils reģionālās slimnīcas Narkoloģijas nodaļas vadītājs.

Līdz šī gada augusta beigām Latgales reģionā notverti 686 transportlīdzekļu vadītāji alkohola reibumā. Pērn šādā laika posmā tie bija 874 šoferi un velosipēdisti.


Foto: Freepik