Pērn VID atklājis 27 000 viltotu preču

Veicot kravu un sūtījumu kontroli Latvijas ārējā robežā, pagājušajā gadā aizturētas vairāk nekā 27 000 dažādas viltotas preces, piemēram, rotaļlietas, parfimērijas produktus, apģērbus, apavus, somas, arī žiletes. Valsts ieņēmuma dienestā (VID) atklāj, ka likumpārkāpēju centieni gadu no gada ir nemainīgi, viltojumus fiksējot gan pasta sūtījumos, gan aviokravās. 

VID Muitas pārvaldes amatpersonas 2022. gadā kopumā reģistrējušas 207 gadījumus, kad gan tranzītā, gan arī importējot Latvijā mēģināts ievest dažādas viltotas preces – 70% no tām bijušas rotaļlietas, 23% parfimērija. “Jau ļoti daudzus gadus pamatā šīs preces tiek nosūtītas no Ķīnas, Honkongas, arī Turcijas. Reizēm pamainās pārējās valstis, no kurām esam identificējuši šīs preces kā viltotas. Šobrīd aktuāli ir Baltkrievija, Krievija,” saka VID Muitas pārvaldes Riska vadības daļas pārstāvis Egīls Misītis.

Viena no lielākajām viltoto preču kravām pagājušajā gadā, kas bija paredzēta saņēmējiem Lietuvā, nākusi no Arābu Emirātiem. Tur kopā 600 000 eiro vērtībā aizturēti vairāk nekā 6000 dažādu populāru parfimērijas zīmolu atdarinājumi, kā arī šķiltavas un savienotājvadi. Taču, ja statistiku salīdzina ar 2021. gadu, pērn viltojumu bijis par 84% mazāk. VID Muitas pārvaldes Riska vadības daļas pārstāvis Egīls Misītis: “Aizpagājušais 21. gads mums ir bijis noslēdzies ar 178 000 viltoto preču vienībām. Tas ir krietns kritums. Jāņem vērā, ka 21. gadā tika aizturēti vairāki lieli medikamentu sūtījumi, kur četros sūtījumos, ja pareizi atceros, 132 000 viltojumu. Lāča tiesa, kas nav ierasti. Kopumā varam vērtēt, ka pagājušais gads noslēdzies ļoti normāli.”

Vienlaikus Muitas pārvaldē atzīst, ka kontrolēt dažādu preču grupu sūtījumus uz robežas ir ļoti sarežģīti, to lielā apjoma dēļ. Misītis: “Es nevarētu teikt, ka viltotās preces tiek ievestas ļoti lielos apjomos. Tirdzniecība ir ļoti intensīva, kas ir mainīga, dažādām sankcijām ietekmēta, arī ar e-komercijas attīstību nevarētu vienkārši objektīvi novērtēt – cik tad ir viltoto preču, kas ir ienākušas, jo starp tām var būt nereģistrētas, bezpreču zīmēm, var būt ordināras. Tie ir vispār bez nekādiem intelektuālo īpašumu tiesību pārkāpumiem.”

Atbilstoši normatīvajiem aktiem aizturētos viltojumus Muitas pārvalde nodevusi iznīcināšani.

  


Foto: VID Muitas pārvalde