Pērn "Manabalss.lv" dominējušas iniciatīvas, kas reaģē uz drošības izaicinājumiem reģionā

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" pērn dominējušas iniciatīvas, kas reaģē uz drošības izaicinājumiem reģionā, aģentūra LETA noskaidroja platformā.

"Manabalss.lv" kopienas balsojumu un iniciatīvu tēmu dinamika 2022.gadā uzrāda izteiktu Latvijas sabiedrības fokusēšanos pret Krievijas agresiju un kara noziegumiem Ukrainā un arī par Latvijas nacionālās drošības un vienotības nostiprināšanu. Virkne jauno un arī no iepriekšējiem gadiem aktualizēto iniciatīvu ir tieši par to.

2022.gadā sekmīgi tika aktualizēta iniciatīva par tā sauktā Uzvaras pieminekļa demontāžu Pārdaugavā. "Vēl marta beigās, kad bija jau pilnīgi skaidrs, ka pretēji starptautiskajām tiesībām Krievija ir ne vien iebrukusi Ukrainā, bet arī pastrādā tur kara noziegumus, šā pieminekļa demontāža Saeimā tika uzskatīta par praktiski neiespējamu," uzsvēra platformā. Vien pāris mēnešus vēlāk tomēr jau bija pieņemts likuma grozījums par pieminekļa demontāžu, kam sekoja likumdošana arī par padomju okupācijas pieminekļu demontāžu visā Latvijā un par sovjetizācijas seku aptverošu novēršanu.

"Šis ir viens no piemēriem, kad iniciatīvas autora noturība un pacietība rezultējas ar panākumiem, izmantojot to, ko politikas zinātnieki sauc par iespēju logu," skaidroja "Manabalss.lv" komanda.

Gan 2022.gadā iesniegto iniciatīvu tēmas, gan daudzie tūkstoši to parakstītāju liecina par Latvijas sabiedrības mērķtiecību, uzmanību un noturīgu atbalstu Ukrainas tautas uzvarai pār Krievijas veikto agresiju.

Platformā uzskata, ka "Manabalss.lv" iniciatīvu sakarā acīmredzami ir spēkā tie paši sekmīguma priekšnoteikumi, kas demokrātiskai sabiedrībai kopumā: ne sasteigti, tomēr savlaikus reaģēt uz manīgo vidi un notikumu gaitu,  uzstādīt iespējami konkrētu mērķi un noturīgi uz to virzīties.

Sabiedrības digitālā līdzdalība 2022.gadā ir noturīgi efektīva - astoņas Latvijas pilsoņu iniciatīvas ir kļuvušas par valsts līmeņa likumiem un regulējumiem. Platformā gan skaidro, ka tās visas ir iepriekšējo gadu politikas veidošanas iestrādes, kuru laiks dažādu iemeslu dēļ ir pienācis tieši 2022.gadā.

Jaunajā 2023.gadā pēc pilsoņu iniciatīvām Saeimas darba kārtībā jau ir iekļauta virkne jautājumu plašā spektrā, sākot ar ļoti aktuālo hospisa aprūpes nodrošinājumu un krīzes finansējuma atrašanu ugunsdzēsēju posteņu tīkla saglabāšanai.


Foto: Latvijas armija