Pērn izsniegts vēsturiski lielākais nebanku kredītu ajoms – 664 miljoni eiro

Pērn izsniegts vēsturiski lielākais nebanku kredītu apjoms kopš 2013. gada, kad Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) sācis apkopot šādu informāciju. Tajā pašā laikā tirgus dalībnieku skaits šajā nozarē turpina sarukt, bet to izsniegto kedītu kopējais portfelis palielināties.

Aizvadītajā gadā nebanku kreditēšanas tirgus dalībnieki kopumā iedzīvotājiem izsniedza kredītus vairāk nekā 664 miljonu eiro apmērā. Vidējā tā dēvētā viena ātrā kredīta izsniegtā summa bija 721 eiro. Savukārt lombardos pret kustamo mantu šī summa bija aptuveni 100 eiro. PTAC skaidro, ka nebanku kredītu izsniegtās summas ir pieaugušas, bet tirgus dalībnieku skaits pēdējos gados sarucis, jo 2020. gadā veikti grozījumi normatīvajos aktos, nosakot daudz lielāku atbildību šīs nozares dalībniekiem. PTAC direktore Baiba Vītoliņa: “Lai komersanti gūtu attiecīgus ienākumus, viņiem ir svarīgi veidot garākus kredītus, jo garākos kredītus par to pašu summu var labāk nopelnīt. Līdz ar to šīs summas ir palielinājušās, tādu īstu īstermiņa kredītu vairs nav, pārsvarā ir kredīti ar kādu atmaksas grafiku.”

Arī nebanku nozarē izsniegto kredītu procentu kāpumu pērn ietekmēja būtiskās “Euribor” izmaiņas, taču tas nenotika tik krasi kā banku sektorā. Taču 2022. gadā ievērojami ir pieauguši procenti kredītiem pret kustamo ķīlu jeb tautā labāk zināmajiem lombardu kredītiem. PTAC to skaidro ar konkurences trūkumu šajā nozarē. Vītoliņa: “Tā ir būtiski samazināta konkurence, attiecīgi redzams, ka šī ir viena no jomām, kurā ir diezgan būtiski pieaugušas procentu likmes, līdz 200%, tas pieaugums tiešām būtisks, kas, iespējams, ir saistīts ar šo konkurences trūkumu attiecīgajā nozarē.”

PTAC direktore Baiba Vītoliņa situāciju nebanku kreditēšanas nozarē raksturo kā stabilu, jo vairāk nekā 91% kredītņēmēju savas saistības spēj nokārtot bez kavēšanās. Vītoliņa gan mudina iedzīvotājus nevilkt garumā nebanku kredītu apmaksu. Ja iespējams, censties tos segt pēc iespējas ātrāk, tādā veidā samazinot savas izmaksas par kredītu apkalpošanu. 



Foto: Freepik; ilustratīvs