Pērkot viedtelefonu, būs jāmaksā neliela atlīdzība autoriem

Kultūras ministrija gatavojas šogad mainīt datu nesēju sarakstu, par ko nosakāma atlīdzība. No tā svītrojot CD un DVD diskus, palielinot atlīdzību USB zibatmiņām. Sarakstā tiktu iekļauti visa veida datoru cietie diski, kā arī viedtālruņi, kuriem 1 eiro un 50 centu atlīdzība noteikta par vienību.

Izrādās, Satversmes tiesas 2012. gada spriedums nosaka, ka Kultūras ministrijas pienākums ir sekot līdzi tehnoloģiju attīstībai un regulāri atjaunot to iekārtu sarakstu, par kurām nosakāma atlīdzība autoriem. Veikts pētījums, lai saprastu, kādas ierīces iedzīvotāji izmanto dažādu datu kopēšanai.

Kultūras ministrijas Autoratlīdzības nodaļas vecākā juriskonsulte Lina Zommere pauž: “Tas, kas mainās, ir iekārtas, ko cilvēki izmanto, kas ir saprotams - tehnoloģijas iet uz priekšu, attīstās. 2012. gadā aktuāli bija CD, tad tagad ierakstīšanai tie ir niecīgi.”

32% iedzīvotāju dažādu autordarbu ielādēšanai izmanto savu viedtālruni – atklājās pētījumā. To no 1. marta plānots iekļaut datu nesēju sarakstā, par kuru nosakāma atlīdzība autoriem.

Linda Zommere: “Viedtālrunis mūsdienās jau aizstāj datoru, mēs viņā darām visu, sūtām e-pastus, veicam dažādas funkcijas. Tie ir kā datori - sēžam sociālajos medijos, pārsūtām jokus, mūziku, klausāmies mūziku. Tā kopēšana jau notiek pat neapzināti.”

Iekasēto maksājumu uzreiz saņems Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra (AKKA)/Latvijas Autoru apvienība (LAA). Šobrīd nav aprēķināts tas, kādas summas autori šādi varētu saņemt. Aptuveni tiek lēsts par 800 tūkstošiem eiro gadā. AKKA/LAA prezidents Kārlis Kazāks ReTV Ziņām skaidro, ka saņemto naudu likuma noteiktā kārtībā sadala autoriem, kā arī novirzīs jauno autoru stipendijām.

“Ir pētījumi un aprēķini, cik šāda privātkopēšana nodara autoriem. Ar visu telefonu iekļaušanu sarakstā mēs šo kaitējumu nenosedzam autoriem, bet tas vismaz ir kompromisa meklējums starp ierīču tirgotājiem un autoriem,” pauž Kārlis Kazāks.

Vairākām ar informācijas tehnoloģijām saistītām asociācijām ir negatīvs viedoklis par iecerētajām izmaiņām. Latvijas Interneta asociācijas izpilddirektors Andis Āriņš ReTV Ziņām skaidro - tehnoloģijas šobrīd attīstās ļoti strauji, kā arī aizvien populārākas kļūst dažādas straumēšanas platformas. Mūsdienās cilvēkiem mūzikas un dažādu citu produktu kopēšana vairs neesot aktuāla.

Ielās satiktie cilvēki atzīst, ka, pērkot mobilo telefonu, viņiem nebūtu žēl 1 eiro un 50 centus atvēlēt māksliniekiem un autoriem.

Citās pasaules valstīs jau ilgāku laiku maksā šādu nosacītu nodevu. Tā ir pat lielāka - Ungārijā pārsniedz 20 eiro par katru viedtālruni. Jāpiemin, iegādājoties kādu ierīci citā valstī, pircējs segs attiecīgajā valstī noteikto datu nesēja atlīdzību, tādējādi pastiprināti atbalstot citas valsts autorus.


Foto: Pixabay.com