Pelēča prēmiju saņem Andra Kalnozola pirmais romāns

“Kalendārs mani sauc” ir grāmata, kas šogad lauž komplimentu rekordus un jau atkārtoti drukāta vairākos metienos. Tās autors Andris Kalnozols atzīst, ka pēc ceturtā metiena pārstājis skaitīt. Aleksandra Pelēča prēmija viņam ir pirmā oficiālā atzinība - ļoti svarīga, jo tas esot kā uzsitiens pa plecu no savējiem. “Laikā, kad es grāmatu rakstīju, manis Talsos nebija nevienu dienu visu šo mēnešu laikā. Tajā pašā laikā es vienmēr esmu teicis, ja mani ieslodzītu svina kastē Sahāras tuksneša vidū, es būtu mierīgs, jo es būtu Talsos. Jo Talsi ir vieta manā galvā un sirdī.”

Talsos patiešām dzīvo jauns vīrietis, kurš gluži kā grāmatas galvenais varonis no galvas zina visu kalendāru. Arī visi Kalendāra ceļi ir ļoti viegli vizualizējami un cilvēki atpazīstami, taču Andris Kalnozols to sauc par romānu un savu izdomājumu, tāpēc sākotnēji grāmata Pelēča prēmijai nemaz nekvalificējās. Kad savus ierosinājumus varēja iesniegt iedzīvotāji, tas bija pārliecinošs rādītājs, ka grāmatai sarakstā jābūt. Žūrijas balsojumā tā ieguva vienādu punktu skaitu ar paša Aleksandra Pelēča simtgadei veltītu grāmatu “Argas vēstules”, taču gala rezultātā žūrija lēma, ka prēmija pienāksies Andrim Kalnozolam.

Lai gan Oskaru jeb Kalendāru Talsu ielās nejauši var sastapt ik dienu, kad Andris Kalnozols viņam gribēja uzdāvināt grāmatu, viņš pēkšņi nebija sastopams. “Kādu mēnesi dabūju nonēsāties ar to grāmatu apkārt, kamēr mani uzrunāja viena sieviete no invalīdu biedrības. Viņa teica, ka iedošot man Oskara telefona numuru, jo viņš mani arī meklējot tieši tāpat. Tā kā mēs viens otru kā rūķis namiņu gāja meklēt. Un nevarējām atrast, kamēr es piezvanīju. Un viņš zināja, ka es zvanu.”

Negaidīts pārsteigums šogad bija arī lasītāju balsojums. Pirmo reizi tajā bija vairāk nekā 6000 balsojumu, un sīvā cīņā katru dienu mainījās balsojums starp Andra Kalnozola romānu un mūzikas kritiķa Jāņa Žildes grāmatu par Pienvedēju piedzīvojumiem. Un tikai ar deviņu balsu pārsvaru uzvarēja sabilnieku mīļākā grupa. Arī šai grāmatai jau ir vairāki metieni.

Pavisam uz prēmiju pretendēja deviņi autori ar desmit grāmatām. Literārā prēmija izveidota pirms 21 gada par godu dzejniekam, rakstniekam un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalierim Aleksandram Pelēcim. Bibliotēka novērojusi, ka pēc tās pasniegšanas ik gadu palielinās lasītāju interese par nominētajām grāmatām.

Jāpiebilst, grāmatu “Kalendārs mani sauc” režisors Juris Poškus nolēmis iemūžināt arī filmā.