Pēdējais laiks doties ragu meklējumos

Jau divus gadus Mārtiņš Kudiņš aktīvi pievērsies ragu meklēšanai, dodoties mežā teju katru nedēļas nogali. Šis vaļasprieks ļauj ne tikai iepazīt meža iemītnieku gaitas, īpatnības, atrodot nokritušos ragus, bet arī kalpo kā aktīvs laika pavadīšanas veids, jo, ragu medībās dodoties, ieteicamos desmit tūkstošus soļu dienas laikā var noiet pat nemanot. Abas ragu meklēšanas sezonas Mārtiņa pieredzē ir bijušas krasi atšķirīgas, jo pērnā gada martā sniega vairs nebija, tomēr šopavasar ziema atkāpties nesteidz, līdz ar to ragus atrast ir ievērojami grūtāk. Ziema un kārtīga sniega kārta var ietekmēt arī pašus dzīvniekus, ierobežojot viņu pārvietošanos, tāpēc zvēri pārsvarā mēdz uzturēties tur, kur tiem ir pieejama pārtika.

Ragu meklēšanai nav noteiktu sākuma un noslēguma datumu, tomēr laiks, kad tos var doties meklēt ir aptuveni zināms. “Ragus var iet meklēt tad, kad ir bijusi Sieviešu diena, tad arī īstenībā tas lielākoties tā ir, ka buļļi sāk ragus mest nost pavasarī, tas ir marta vidus,” vēsta Mārtiņš. Tad, kad laukus vairs neklāj biezā sniega kārta, bet jau redzama zāle. Tad ir laiks, kad ragu meklēšanu beidz. 

Šī nodarbe ir jāizprot, tad ragu meklējumi arī būs veiksmīgi “Lai ragus atrastu, pats pamatnosacījums – ir jābūt briežiem”. Lielāka iespējamība atrast briežu ragus ir Kurzemes pusē, arī Vidzemē, iekļaujot Cēsu novadu, Smiltenes novadu, bet mazāk Latgalē. Tomēr Mārtiņš Kudiņš, balstoties uz medību gaitām, atklāj, ka briedis ir tā suga, kuras skaits nemitīgi pieaug, tā kā iespēja ragus atrast šobrīd ir daudzviet. 

Ragu medību laikā nepieciešams domāt kā meža iemītniekam, proti, izprast aļņa vai brieža gaitas, tādējādi noskaidrojot, kur ragi varētu būt nokrituši. Briežu uzturēšanās vietas lielākoties atkarīgas no tā, vai tur ir pieejama zvēru barības bāze, attiecīgi – vietas, kur visbiežāk var atrast ragus, ir grāvmalas, labības lauki. Uz lauksaimniecības zemēm ragus var atrast pat vairāku simtu metru attālumā, it īpaši tad, ja raga izaugumi nokrituši virzienā uz augšu. Ja ragi nokrituši ar žuburiem uz leju, tad tos atrast ir krietni vien grūtāk. Tāpēc šīs nodarbes viens no pamatnosacījumiem ir arī pacietība, jo ne vienmēr ragus ir viegli pamanīt. 

Lūkot pēc ragiem var arī pie siena ruļļiem, kas vēl atrodami uz lauka, kā arī briedis sev nepieciešamās barības vielas var atrast vietās, kur ir apšu zari, priedes, uzturā patērējot to mizu, un visbiežāk šīs vietas ir tieši tur, kur nesen veikta mežizstrāde, svaigās cirsmas, arī jaunaudzes.