Pedagogu arodbiedrībai pasīva nostāja par vakcināciju

Lai septembrī varētu atsākt mācības klātienē, pret Covid-19 jābūt vakcinētiem 80% pedagogu. Tā paudusi izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece no JKP. Pagaidām šis līmenis nav sasniegts: kopumā vakcinēta nedaudz vairāk kā puse pedagogu. Tikmēr Latvijā lielākā arodbiedrība - Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība - negrasās darīt neko, lai mudinātu skolotājus potēties. Kāpēc tā?

Vismazāk potēto ir pirmsskolas izglītības sistēmā - nedaudz virs 40%, vispārējās izglītības pedagogu vidū – nepilni 60%, augstskolās – 74%. Pedagogu arodbiedrība tomēr neuzskata, ka tās uzdevums būtu aktīvāk mudināt skolotājus potēties, lai nebūtu jāatgriežas pie nogurdinošajām attālinātajām mācībām.

Lai skolēni septembrī varētu atgriezties klasēs, jāsapotējas vēl ap 30% pedagogu, taču šīs profesijas pārstāvju vidū - tāpat kā sabiedrībā kopumā - netrūkst svārstīgo. Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) skolotājiem domātu informāciju par Covid-19 ievieto internetā un uzskata, ka ar to pietiek - darīt vairāk neesot tās uzdevums. “Un tajā brīdī man gribas pajautāt – ko dara citas visas institūcijas, kuras saņem, es atvainojos, miljonus par šo darbu?! Mēs esam gatavi būt par pastkastītes organizāciju,” saka Inga Vanaga, LIZDA priekšsēdētāja.

Arodbiedrība izjūtot agresīvu sabiedrības un mediju spiedienu veicināt skolotāju vakcinēšanos. Taču arī Epidemioloģiskās drošības likums valdībai sniedz tiesības pandēmijas gadījumā noteikt obligāti vakcinējamās grupas. Skolotāji ar šādu iespēju rēķinoties. “Arī mūs ir biedri informējuši dažādos veidos, ka, ja būs obligāti, tad viņi pārtrauks strādāt. Ja arī iet šo ceļu, ko nevar izslēgt, ja ir šī Covid-19 izplatība, mēs arī redzam, kas Krievijā notiek, bet, pieņemsim, ja iet uz to, maksimāli ātri ir jādod informācija, lai tas, kurš ir kategoriski pret, var izšķirties, lai ir laicīgi informācija direktoram par vakancēm,” pauž Inga Vanaga.

Par to, ko vajadzētu pasākt, lai palielinātu vakcinācijas aptveri sabiedrībā un arī pedagogu vidū, valdībā paredzēts lemt rīt. 


Foto: FreePik