Pedagogi gatavojas trīs dienu streikam

Valdībai nepildot visas Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) prasības attiecībā uz darba samaksas paugstināšanas grafiku un slodžu balansēšanas plānu, organizācija lēmusi, ka trīs dienu ilgais pedagogu streiks, kas plānots pēc nu jau astoņām darba dienām, notiks. 

Protesta akcijas rīkošanai nepieciešamos dokumentus arodbiedrība plāno iesniegt šīs nedēļas izskaņā, taču apzināts, ka streikā piedalīsies ne mazāk kā 26 000 cilvēku. Organizācijas priekšsēdētāja Inga Vanaga  uzsver, ka tas ir ievērojams dalībnieku skaits, kas norādot vien uz to, ka politiķu bezatbildīgā rīcība ir jāpārtrauc. “Streiks būs trīs dienas. Tad tiks sasaukta LIZDA padomes ārkārtas sēde, kurā mēs lemsim, vai pagarinām šo streiku, vai tas ir reģionāli, vai tas ir pēc izglītības pakāpēm. Neizslēdzam, ka varam lemt arī par demisijas pieprasījumu amatpersonām, nav izslēgtas arī vēl kādas citas aktivitātes. To ietekmēs politiķu attieksme un tas, cik lielā mērā tiksim sadzirdēti protestu laikā.”

Arodbiedrībā piebilst, ka juridiski vairs neesot iespējams pagūt veikt grozījumus normatīvajos aktos, taču vēl, lai novērstu streiku, ir iespējama politiska vienošanās partiju starpā. Vanaga: “Šobrīd nekādu indikāciju mums nav, tāpēc virzāmies uz trīs dienu streiku.”

24. aprīlī protesta gājienā Rīgā, kurā kopā ar izglītības un zinātnes nozares pārstāvjiem dosies arī mediķi, kopējais dalībnieku skaits būšot vismaz 7,5 tūkstoši cilvēku. “Gājiens ir par izglītotu un veselu Latvijas sabiedrību, un tas ir par amatpersonu atbildības pieprasīšanu un arī cieņpilnas attieksmes pieprasīšanu, jo redzam, ka daudzu gadu garumā netiek ievēroti tiesību akti gan pret izglītības, gan zinātnes, gan veselības nozari.”

Arodbiedrības vadītāja uzskata, ka ar izglītības pieejamību esam krīzes situācijā. Ja sabiedrība un nozare turpinās samierināties ar politiķu tukšajiem solījumiem, problēmas nākotnē būšot vēl lielākas.