Pēc kura kalendāra turpmāk svinēs Ziemassvētkus Ukrainā?

Pareizticīgie ukraiņi visā pasaulē līdz šim Ziemassvētkus svinēja 7. janvārī saskaņā ar Jūlija kalendāru. Taču Ukrainas pareizticīgā baznīca pirmo reizi ļāvusi draudzēm Ziemassvētkus svinēt arī 25. decembrī – pēc Rietumu tradīcijām. Tādējādi šogad daļa ukraiņu Ziemassvētkus svinēja kopā ar visiem kristiešiem Eiropā, bet daļa turpināja to darīt kā līdz šim – no 6. līdz 8. janvārim. 

Arī Ventspilī no Ukrainas atbraukušie rīkoja kopīgu svētku maltīti 6. janvārī. 

Ukrainā paralēli darbojas divas baznīcas: Krievu pareizticīgā baznīca, kas ir saistīta ar Maskavas patriarhātu, un otrs atzars saistīts ar Kijivas patriarhātu.

“Jautājums, kad svinēt Ziemassvētkus, Ukrainā ir bijis ilgstošu diskusiju temats: vieni saka, ka svarīgas ir vēsturiskās tradīcijas un baznīca nav saistāmas ar politiku, citi uzskata, ka nav apmeklējama tāda baznīca, kuras patriarhs Maskavā svētī karu Ukrainā. Daudzi, kam esmu prasījusi, svin gan tā, gan tā. Jo mūsu vienaudži vairāk svin mūsdienīgi, bet mana mamma, vecmāmiņa un vectētiņš svin kā senāk, tradīcijas nedomā mainīt. Es domāju, ka ģimenes mēģina to visu kaut kā sakomponēt kopā,” saka ukrainiete Liāna Zaharčenko.

Ventspilī dzīvojošo ukrainas civiliedzīvotāju koordinatore Irina Hubarčuka: “Es kaut kā nevaru pie tā pierast. Varbūt mani bērni jau svinēs 24. decembrī. Man tradicionāli tie ir svētki no sestā uz 7. janvāri, kā tos svētīja mani vecāki un vecvecāki.”

Izvaicātie ukraiņi cer, ka reforma attiecībā uz Ziemassvētku datumu būs pakāpeniska un tā būs brīva izvēle. Ventspilī dzīvojošie kara bēgļi 6. janvāra vakarā pulcējās ģimenes lokā, bet tiem, kam ģimene tālumā, sanāca kopā ukrainietes Irinas Hubarčukas organizētajās vakariņās, kuras gatavoja visi kopā.

Kamēr Ukrainas pareizticīgajā baznīcā noteikti divi svinēšanas datumi pēc brīvas izvēles, tikmēr arī bēgļu ģimenēm veidojas jaunas tradīcijas.

Joprojām senās tradīcijas tiek turētas godā. Cilvēki sapošas, tiek skaitītas lūgšanas, uz galda jābūt 12 ēdieniem, pie tam – līdz pusnaktij tie ir ēdieni bez gaļas.

Par svētku datumu Ukrainas kalendārā vēl tiks lemts, jo valdība un Kijivas patriarhāts ir ziņojis, ka turpmākos soļus spers pamazām, uzsverot, ka Ziemassvētkiem galu galā ir jāvieno, nevis jāšķeļ. Lai arī Krievijā pareizticīgo draudzes nereti ir ideoloģijas ierocis, šobrīd starp ukraiņiem vislielākās pretrunas par svētku datumu esot vērojamas starp vecakā gadagājuma ļaudīm.