Pēc desmit gadu pārtraukuma prestižajā Dakāras rallijā atkal startēs Latvijas pārstāvis

Pēc desmit gadu pārtraukuma prestižajā Dakāras rallijā atkal startēs Latvijas pārstāvis. Pirmo reizi sacensībās latvieši pabija 2004. gadā, kad rallijā brauca vairākas sportistu ekipāžas. Gaidāmajā Dakāras rallijā piedalīsies Didzis Zariņš, kurš pārstāvēs Lietuvas komandu. 

Dzeltenas krāsa džips un motocikls, kas traucas pa bezgalīgajām tuksneša augstienēm — tā Latvijas komandu atceras Dakāras sacensībās pirms 17 gadiem. Pēdējo reizi latvieši sacensībās piedalījās 2012. gadā un toreiz Dakāras rallijā debitēja ar pirmo elektroauto OSCar EO. Viss dzīvē notiek negaidīti, stāsta Dakaras rallija "Kreda" komandas stūrmanis

Didzis Zariņš, kurš piedāvājumu par startēšanu Dakārā saņēma pēkšņi: “Lietuvietis Antanas Juhņevičus tieši meklēja stūrmani ar Dakāras pieredzi, jo viņa stūrmanis nevarēja braukt Dakārā, jo viņš Antarktīdā devies ekspedīcijā. Tāpēc viņam tagad bija jāmeklē stūrmanis, viņš teica, ka ir daudz stūrmaņi jauni, ar labām rallija pieredzēm, bija vēlme atrast stūrmani ar Dakāras pieredzim tad bija zvans no viņa.”

Šobrīd ar ralliju Didzis saistīts, vien sekojot līdzi jaunākajām ziņām sociālajos medijos, bet ikdienā viņš strādā celtniecības tehnikas uzņēmumā, uzraugot to drošības funkcijas dažādos būvobjektos. Sacensībās Saūda Arābijā Didzis startēs ar 2011. gadā ražoto Toyota Hilux spēkratu. Taču pirmais spēkrats, ar kuru brauca 2004. gada sacensībās, bija latviešu pašražojums. 

Didzis Zariņš ReTV Ziņām stāsta: “Tā ir mašīna, ko Andris Dambis Ogrē uzbūvēja, es biju par stūrmani Mārim un Andrim, braucām ar dzeltenām mašīnām, bija Rīgas komanda, kam bija atpazīstamība. Tie paši lietuvieši saka, ka vienmēr ir skatījušies mūs ar pozitīvu skaudību un latiņu, ko esam nolikuši uz ko jātiecas viss pareizi.” Labākais starts Didzim Zariņam bija 2007. gadā, kad 200 braucēju konkurencē latvietis ierindojās starp 30 labākajiem. Bet augstākais rezultāts starp latviešiem pieder motobraucējam Jānim Vinteram, kurš izcīnīja sesto vietu pirms 14. gadiem. 

Kā ReTV atzīst bijušais motobraucējs Jānis Vinters: “Atmiņas, protams, ir superīgas, it sevišķi par sasniegto rezultātu, kopvērtējums - brīnišķīgi, bet lielākais prieks par diviem posmiem, kur izdevās uzvarēt, jo izdevās ar ievērojamu pārsvaru, 11 minūtes bija līdz otrajai vietai. Tas bija saviļnojums, cepuri nost.” Viens no posmiem, kurā Vinters izcīnīja panākumu, bija 700 kilometru garš. Viņš arī min: lai piedalītos sacensībās, ir jābūt mazliet dullam. Bijušajam motosportistam ir bijuši piedāvājumi atkal startēt Dakāras sacensībās, bet viņš tos noraidījis. Kā uzsver stūrmanis Didzis Zariņš, zem Latvijas karoga ir startējis vēl viens sportists: “Vēl jau var pievilkt aiz ausīm, ka ar Latvijas licenci Oļegs Uperenko, viņš ir ukraiņu sportists, kas dzīvo Latvijā un viņam ir Latvijas licence, ja gribas spekulēt, tad ar latviešu licenci un karodziņu ir kāds piedalījies."

2022. gada Dakāras rallijs ar latvieša līdzdalību norisināsies no 2. līdz 14. janvārim, un latviešu stūrmaņa mērķis ir sacensības noslēgt starp 20 labākajiem sportistiem. 


Foto: ReTV