Paziņo 2021. gada vārdu, nevārdu un spārnoto teicienu

Jau deviņpadmsito reizi paziņo gada vārdu, nevārdu, tāpat arī gada savārstījumu un spārnoto teicienu. Šodien tapis zināms arī žūrijas vērtējums par 2021. gadu.

Veselu gadu Rīgas Latviešu biedrība, Latviešu rakstnieku savienība un valodnieku žūrija saņēma priekšlikumus par 2021. gada spārnoto teicienu. Šodien tika paziņots lēmums. “Uzvarētājs ir Valsts prezidenta Egila Levita komentārs pēc potes saņemšanas – “Ļoti labi jūtos – es neko nejūtu!”,” saka Guntis Gailītīs, Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs.

“Visvairāk balsu par 2021. gada vārdu saņēma, ir kļuvis vārds “kvadrātkods”,” norāda Egils Zirnis, publicists.

Savukārt kategorijā gada “nevārds” uzvarējis vārds – sadarbspējīgs. “It kā vārds ļoti latvisks, bet jebkurš varētu piekrist, ka izrunāt nav viegli. Žūrijas komisijas sēdēs laikā apskatījāmies arī Eiropas komisijas regulu, kurā melns uz balta ir rakstīts, ka ir runa par digitālo kovida sertifikātu. Rodas cilvēkiem šī sajūta, ja nav šī sertifikāta, tad nevis šis sertifikāts ir sadarbspējīgs, bet pats cilvēks,” pauž Vineta Poriņa, sociolingviste.

Savukārt par savārstījumu jeb nesakarīgu vārdu savienojumu izraudzīts kāds ziņu virsraksts – “Honda līdz 2050.gadam plāno panākt 0 bojāgājušos uz ceļiem”. “Izrādās runa ir ne tikai par bojāgājušajiem transportlīdzekļa “Honda” bojāgājušajiem, bet iegriež te tas, ka pašam vārdam panākt ir divas nozīmes. Panākt kaut ko vēlamu, nulle diemžēl nav nekā pozitīva,” norāda Ieva Kolmane, literatūrfilosofe, tulkotāja.

2021. gadā iesniegti 300 pieteikumi vārda, nevārda, savārstījumu tituliem. Jāpiemin, ka 2020. gadā gada vārds bija “sejauts”, nevārds - “vaibs”. Par spārnoto teicienu kļuva – “Mēs paliekam darbā jūsu dēļ. Jūs palieciet mājās mūsu dēļ!”.


Foto: Freepik