Pašvaldību vadītāji būs jāpiesaka pielaidei valsts noslēpumam

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēmusi grozījumus Pašvaldību likumā, kas paredz, ka pēc 2025. gada pašvaldību vēlēšanām domju vadītājiem un vietniekiem, bet izpilddirektoram un viņa vietniekam jau no šī gada 1. jūnija būs nepieciešams iegūt pielaidi valsts noslēpumam. Grozījumus Pašvaldību likumā un likumā Par valsts noslēpumu rosināja Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. 

Valsts prezidenta iniciētās izmaiņas Pašvaldību likumā atbalstīja 71 deputāts, pret bija deviņi, savukārt grozījumus likumā “Par valsts noslēpumu” atbalstīja 70 parlamentārieši, bet pret bija 10. Pret izmaiņām likumos aktīvi uzstājās partija “Stabilitāte”, kā arī partija “Latvija pirmajā vietā”.

Mēneša laikā pēc pašvaldību vēlēšanām 2025. gadā domes priekšsēdētājam un viņa pirmajam vietniekam būs jāiesniedz pieteikums pielaides valsts noslēpumam saņemšanai. Ja pielaide netiks saņemta, pašvaldību vadītāji automātiski nezaudēs amatu. To varētu vērtēt un nepieciešamības gadījumā par kādu rīcību lemt gan pašvaldības dome, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija un ministrs.

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, rosinot grozījumus, norādīja, ka šajos ģeopolitiskajos apstākļos  darbam pie civilās aizsardzības noteiktiem aspektiem pašvaldību vadītājiem nepieciešamas pieejas tiesības valsts noslēpumam. Saeimas deputāte Zanda Kalniņa-Lukaševica: “Ļoti bīstams precedents būtu mērs, kurš ir nelojāls valstij un kurš nelolo Latviju kā neatkarīgu demokrātisku republiku, kā nosaka mūsu Satversmes pirmais pants. Mērs, kas būtu gatavs par jūdas grašiem pārdot mūsu valsti. tas tiešām būtu ļoti bīstams precedents. Un tas ir nepieļaujami.”

Saeimas deputāts Ainārs Šlesers: “Pašeiz, kas notiek Latgalē, Rēzeknē. Tur jau skaidri valdošie ir pateikuši – mēs gribam atlaist Bartaševiču, bet mēs negribam organizēt ārkārtas vēlēšanas, jo tauta atkal ievēlēs Bartaševiču, tāpēc varbūt vajag ielikt administratorus, lai viņi administrē vairāk kā gadu. Bet = kāpēc vienu gadu? Ja jūs uzskatāt, ka Rēzeknē tauta par Bartaševiču balsos, atceliet vispār vēlēšanas, lai tas administrators strādā desmit gadus. Ieceliet, jums taču ir labi administratori te ir. Tas pats arī par to Elksniņu (Daugavpils mērs - ReTV), nu, nepatīk Elksniņš? Atkal – viņu ievēlēs tauta, bet attiecīgi viņš nevarēs kļūt par mēru.” 

Saeimas deputāts Raimonds Bergmanis: “Ir jāsaprot viena lieta – ikvienam cilvēkam, kas dzīvo Latvijā, pienākas pielaide. Ikviens. Tikai tie, kas ir pārkāpuši, tie šādas pielaides nesaņem. Tā ir ļoti vienkārša aksioma. Tas ir viss. Man šķiet šeit vairāk neko nevajag paskaidrot.”

Savukārt domes izpilddirektoram un tā vietniekam norma par pielaidi valsts noslēpumam būs spēkā jau no šī gada 1. jūnija. Ja pielaide valsts noslēpumam netiks saņemta, amatpersona būs jāatbrīvo no amata. Kandidātu izvērtēšanu pielaidei valsts noslēpumam veiks Valsts drošības dienests.

Viens no Latvijas slepenajiem dienestiem jau tagad veic padziļinātu pārbaudi personām, kam jāsaņem šāda pielaide profesionālo pienākumu veikšanai – tie šobrīd ir gan valdības ministri, gan Saeimas atbildīgo komisiju deputāti, gan dažādu valsts iestāžu un uzņēmumu vadītāji. Pārbaudes gaitā dienests analizē kandidāta personību, publiskos paziņojumus, nepublisko darbību, personīgo dzīvi, finansiālo stāvokli un citus aspektus. Valsts drošības dienesta pārbaude parasti ilgst trīs līdz sešus mēnešus.