Pašvaldību budžeti ielu uzturēšanai tiek pamatīgi tērēti lielā sniega dēļ

Šogad ziema iesākusies vērienīgi. Visā Latvijā snidzis bez mitas. Sniega ir daudz un tīrīts pašvaldībās tika gandrīz bez apstājās. Cik dārgi pašvaldībām izmaksās sniega tīrīšana? 

Rēzeknes, Jelgavas, Talsu un Valmieras novados ceļu uzturētāji strādājuši bez mitas, lai iedzīvotāji nebūtu ieputināti mājās un spētu tikt nepieciešamajos galapunktos.  Lai gan Latvijā katru gadu ziema ir citādāka, budžets katru gadu ir vienāds. Tāda ziema, kā šī, Latvijā ir retums un pašvaldībām sagādā galvassāpes.

Kā ReTV Ziņām atzīst Rēzeknes novada domes komunālinženieris Alberts Kindzulis: “Pamatīgi ir iegriezis šis sniegputenis. Tēriņi ir palielinājušies, bet par cik daudz, tas tiek pagaidām apkopots. Pašlaik ir, kā jau minēju, nedēļas laikā, pārsvarā visi ceļi divas reizes ir pārtīrīti. Normālos laikapstākļos, tiek darīts vienreiz mēnesī. Mēs esam piesaistījuši visu pieejamo tehniku, arī zemniekus tajā skaitā, visa sava tehnika piesaistīta, cik mums ir pieejams.”

Vairāk kā 300 000 eiro paredzēts Talsu novada ceļu uzturēšanai ziemā un to visu veic ceļu uzturēšanas uzņēmumi un dažviet arī vietējie lauksaimnieki. Kā ReTV stāsta Talsu novada domes pārstāve Inita Fedko - nekad summa nav bijusi tāda, ka vispār nespētu tikt galā, pat ļoti bargās ziemās, bet problēma saredzama citur: “Intensīvas snigšanas rezultātā, saskaramies ar problēmām, ka pietrūkst gan šo tehnikas vienību, gan iespējams cilvēku resursu, bet tā kā ziema šobrīd ir tikai sākusies, tad domājam, ka laika gaitā pavisam ātri pakalpojumu sniedzēji pielāgosies esošajiem apstākļiem.”

Ja ziemā tērēs daudz sniegam, mazāk naudas būs vasaras darbiem -  tā saka Jelgavas novada ceļu būvinženieris Edgars Jumītis. Pērnajā  ziemā Jelgavas novads iztērēja par sniega tīrīšanu 144 tūkstošus, pie tam, paredzētā summa tika pārtērēta un vasarā  grandiozie ceļu uzturēšanas darbi nesanāca. Edgars Jumītis norāda: “Ja būs pamatīga ziema, tas nozīmē, ka visi plānotie budžetā uz ceļu atjaunošanu vai piebēršanu, vai bedrīšu lāpīšanu - aizies sniega tīrīšanā, pilnīgi nelietderīgā ceļu uzturēšanā. Ja tu saramontē to bedri, viņa ir saramontēta. Sniegs - tā ir vienkārši izstumdīta nauda, izmesta nauda.”

Arī Valmieras novadā ceļu uzturētāju smagās tehnikas strādāja bez pārtraukumiem. Lielākais izaucinājums - pēc reģionālās reformas tīrāmais apjoms ir milzīgs. Valmieras novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks teritoriālo apvienību jautājumos Ivo Virsis atzīst, ka neliels satraukums par darbu apjomu gan bijis: “Piecās dienās sasniegot tādam apjomam, ir skaidri saprotams, ka neviens uzņēmums, arī pašvaldība netur brīvu tik lielu tehnikas resursu gaidīdami, ka tā uznāks. Tā kā būtu pagaidām kaut kas ekstrēms vai naudas nepietiktu, tas nebūt tā nav.”

Lai gan uz brīdi snigšana mitējusies, turpmāk gaidāms īsti ziemīgs sals -  Vidzemē izsludināts dzeltenais brīdinājums, temperatūrai sasniedzot un pārsniedzot mīnus 20 grādus. 


Foto: ReTV