Pašvaldības meklē risinājumus, kā ietaupīt līdzekļus, pieaugot elektrības cenām

Pašvaldības sāk taupīt: elektrības rēķini ir tik lieli, ka nākas domāt, kur ņemt naudu vai arī kur ekonomēt tēriņus. Viens no risinājumiem - nakts stundās samazināt apgaismojumu. Pašvaldību savienībā ReTV Ziņām saka - nākamā gada budžetos vietvarām būs jārod vismaz 20 miljoni eiro šo tēriņu segšanai.

Jēkabpils novadā aprēķināts, ka elektrības izmaksu kāpums no pašvaldības budžeta nākamgad varētu prasīt papildus 700 tūkstošus eiro. Šobrīd pašvaldība izmaksas cenšas mazināt lokdauna laikā, nakts stundās samazinot apgaismojumu pilsētā. “Plkst. 9.00 nakts režīms, kas ir tā kā pēc plkst.12.00, kad deg tikai atsevišķas lampas. Saskaņots arī ar policiju, lai tas netraucē viņu darbu. Tas pat esot apsveicami, ka tā, jo mazāk cilvēki grib iet ārā,” saka Raivis Ragainis, Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs.

Domes priekšsēdētājs cer, ka izmaksas par elektrību mazinās arī šovasar pilsētā uzstādītais jaunais apgaismojums, kas ļauj arī samazināt gaismas intensitāti konkrētās diennakts stundās, kā arī tas pats pielāgojas gājēju un automašīnu intensitātei. Šāds apgaismojums šovasar uzstādīts arī 28 vietās Jelgavā. Šeit gan vērtē - pagaidām nakts stundās apgaismojumu ielās nemazinās. “Ja būs nepieciešamība, ir tāda vieta Drīksnas upes krastā, kur ūdens kritumi un kaskādes, kas visas dienas un nakts garumā strādā, izgaismotas. Piemēram, tās varētu izslēgt,” saka Kristīne Lazdiņa, Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Pilsētsaimniecība” pārstāve.

Pēc 2008. gada krīzes Valmieras pilsētas pašvaldība pieņēma lēmumu mazākās pilsētas ielās nakts stundās apgaismojumu izslēgt, tikmēr citviet atslēdza katru otro lampu. Toreiz par šādu lēmumu neapmierinātību pauda iedzīvotāji. Pašvaldības pārstāve skaidro, ka šo gadu laikā pilsēta 65% gaismekļu nomainīti pret viedajiem. “Šādu soli iet negrasāmies, kad slēgtu ārā gaismas. Tas attiecas uz drošību. Tā nav labā prakse, bet mums jau ar pirmajiem projektiem ir uzstādīta šī lampu dimmēšana, kad nakts stundās kļūst blāvākas un patērē mazāk elektroenerģijas,” stāsta Inese Kokenberga, Valmieras novada pašvaldības pārstāve. 

Tikmēr Ādažu novada Carnikavas pagastā teju kā noslēdzies iepirkums par LED gaismekļu uzstādīšanu nu jau visā teritorijā. Līdz tam novembrī un decembrī pagastā, vietās, kur vēl atrodas vecās paaudzes nātrija lampas, tās daļēji atslēgs, lai taupītu. “Šajās vietās, kur nav liela gājēju intensitāte, privātmāju rajonos, tur arī katru otro apgaismes ķermeni atslēdzām,” saka Gunārs Dzenis, SIA “Carnikavas komunālserviss” direktors.

Latvijas Pašvaldību savienībā gan vērtē, ka šie ir vien tādi īstermiņa risinājumi, var ietekmēt drošību pagastos un pilsētās. Pašvaldību savienība tagad lobē ideju, kas saistīta ar pabalstiem iedzīvotājiem. “Ir nepieciešams īstermiņa krīzes un solidārs regulējums. Varam strīdēties ar labklājības ministriju, bet mēs nevaram pieļaut izstrādāt, ka mums ir jāatsaka tām grupām, kuras saņēmušās pabalstos iepriekš,” uzsver Aino Salmiņš, Latvijas Pašvaldības savienību padomnieks tautsaimniecības jautājumos.

Pašvaldību savienība ar ministriju par šo tematu plāno runāt rīt.


Foto: Freepik