Pašvaldības aizliedz kāpt uz ledus; vēlme pēc zivtelēm spēcīgāka par veselo saprātu

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika liecina, ka ik gadu vairāki desmiti cilvēku ielūst ledū. Lai mazinātu vēlmi riskēt ar savu dzīvību, vairākas pašvaldības izdevušas rīkojumu par aizliegumu kāpt uz ledus, tomēr ne visi to ievēro. Likumsargi skaidro - nereti vēlme pēc kādas zivteles ņem virsroku pār veselo saprātu.

Pēc ilgstošā atkušņa Lielupes ūdeņus atkal klāj ledus. Vietumis sasaluši vižņi, citviet izveidojusies jauna ledus kārta, ko sedz sniegs. Pašvaldības policija šādos laika apstākļos itin bieži lūkojas, vai uz ledus neatrodas kāds pārgalvis. Šoreiz zemledus makšķernieku nav, bet izurbtie caurumi vēsta, ka zivteļu tīkotāji šeit bijuši pavisam nesen. “Ikdienā makšķernieki ir tādi “drosmīgi” cilvēki. Viņiem tā zivtiņa ir tik svarīga, ka viņi pat nedomājot to dara. Upēs mēs nekad nevaram zināt, kāda ir straume un kurā vietā ir ledus. Tagad ir uzsnidzis sniegs un redzēt nevar, bet, ja mēs atrastos uz ledus, noteikti būtu vietas, kur tā nav, tas ir tik plāns, ka uz tā uzkāpt nevar,” stāsta Māris Vēveris, Jelgavas valstspilsētas pašvaldības policijas vecākais inspektors).

Jelgavas domes rīkojums, ka uz ledus atrasties aizliegts, šogad izdots 10. decembrī. Par to vēsta arī informatīvā plāksne upes malā, tomēr vienmēr atrodoties kāds, kurš to ignorē. “Šodien vien jau bija divi izsaukumi par atrašanos uz ledus. Viens no tiem bija Driksas upē. Vīrietis atbraucis no Rīgas, jo, kā viņš paskaidroja, tur esot aizliegts atrasties uz ledus. Cilvēki nezina, ka arī Jelgavā ir aizliegts,” saka Māris Vēveris.

Uz mazākām upītēm arī mums izdodas satikt pa kādam makšķerniekam, kuri gan nav pārāk runīgi. Tomēr piebilst, ka zivis šodien neķeroties, bet bail neesot, jo, viņuprāt, ledus esot pietiekami biezs. Arī Lielupes otrā galā - Jūrmalā - situācija esot līdzīga. Aizliegumus ignorē gan vietējie ziemas makšķerēšanas cienītāji, gan iebraucēji. Vienu no tiem šajā sezonā no noslīkšanas paglābusi tikai veiksme.

Jūrmalas valstspilsētas pašvaldības policijas Glābšanas dienesta priekšnieks Rinalds Liepiņš: “Cilvēki ir tādi paši, kā visi pārējie, bet tas aicinājums - atrasties uz ledus - tomēr ņem virsroku veselajam saprātam. Bieži vien šāda pārgalvība var maksāt ar kādu nelaimi. Kā zināms, Jūrmalā jau ir bijis gadījums, kad VUGD nocēla no ledus cilvēku, kurš jau bija iekritis ūdenī, bija sākusies ķermeņa atdzišana, tikai nedaudz pietrūka, lai būtu letālas sekas.”

Glābēji allaž uzskatījuši, ka uz ledus atrasties nekad nav īsti droši, tomēr iedzīvotāji bieži vien ir pretējās domās. Jāpiebilst, ka par aizlieguma atrasties uz ledus pārkāpšanu paredzēts brīdinājums vai sods līdz 20 naudas soda vienībām jeb 100 eiro.


Foto: Freepik