Pārtikas sadārdzināšanās lauksaimnieku ienākumus, visticamāk, nepalielinās

Cenu kāpumu pārtikas precēm Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs fiksējis jau pavasarī. Visticamāk, tās tā arī turpināšoties. Tomēr lauksaimnieku ienākumus pārtikas sadārdzināšanās gan būtiski nepalielināšot.

Vasara ir pilnbriedā, lauksaimnieki jau var sākt prognozēt ražas apjomus un finansiālos ieguvumus vai zaudējumus. Kartupeļu cena šogad krietni pieaugusi, tomēr Jelgavas novada Salgales pagasta kartupeļu audzētājs, kura saimniecībā vēlie kartupeļi aug piecdesmit hektāru platībā teic, ka priecāties vēl esot pāragri. Turklāt - kāpušas arī degvielas cenas, līdz ar to arī kopējās ražošanas izmaksas. “Blakus ir Polija, un tas ir mūsu galvenais konkurents. Ja Polijā ir raža, tad cenas nav. Tad ir viss - mēs strādājam mīnusos, bet, ja tur ir neraža, tad mēs dzīvojam daudz maz normāli,” saka Juris Strēlnieks, z/s “Amoliņi” īpašnieks.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centrs pārtikas cenu kāpumu fiksējis jau šā gada otrajā ceturksnī, bet Zemnieku federācijas vadītāja lēš, ka mazo un vidējo dārzeņu audzētāju maciņi biezāki nepaliks. Viens no iemesliem esot daudzu iedzīvotāju zemā pirktspēja. “Zemniekam ir tā produkcija, kuru nevar ielikt noliktavā un gaidīt, kad to nopirks. Zemniekam ir jārēķinās ar to, ka produkts ir svaigs, tam vajadzīga tūlītējā realizācija, tāpēc es domāju, ka ienākumi zemniekam diez vai palielināsies. Viņam samazināsies ienākumi ar to, ka degviela paliek dārgāka, mājražotājiem - gāze, elektrība. Viss izriet no tā,” skaidro Agita Hauka, Latvijas Zemnieku federācijas pārstāve.

Graudu cenas ir atkarīgas no pasaules tirgus, savu lēcienu piedzīvojušas pavasarī, bet šobrīd tās esot nostabilizējušās nedaudz virs pagājušā gada līmeņa. “Graudu cenas automātiski ietekmē gaļas, piena, olu un visu pārējo, jo tie pārtiek no graudiem, un viss pārtikas kompleksa cenā kāpj augšā. Mums šobrīd faktiski ir jārēķinās, ka uz rudeni, kad nāks jaunais līgumu pārslēgšanas periods ar lielveikaliem, tad pārtikas ražotāji teiks - piedodiet, mēs pusgadu esam strādājuši ar zaudējumiem, tagad celsim cenas uz augšu,” saka Edgars Ruža, kooperatīvās sabiedrības “Latraps” valdes priekšsēdētājs.

Cenu kāpumu graudiem mūsu zemnieki gan īsti neesot jutuši, jo graudi tiek pārdoti rudenī pēc to novākšanas, bet daļa no šā gada ražas gan varētu nest lielāku peļņu, pateicoties iepriekš noslēgtajiem līgumiem. Tomēr jārēķinās arī ar lielākiem izdevumiem.

Graudaugu novākšana ir tik tikko sākusies, un, ja tādos reģionos kā Krievija, ASV, Vācija un Francija raža būs ļoti laba, iespējams, arī straujš cenu kritums graudiem. Arī Latvijā prognozēt ražas apjomu vēl nevarot, bet lielākās bažas esot par kviešiem, kuri pie šādas gaisa temperatūras sakalst vēl nenogatavojušies.


Foto: Freepik