Pārsauc komunista vārdā nosauktu ielu

Rēzeknes novadā pārsauc komunista vārdā nosauktu ielu, tikmēr Rēzeknes pilsētā ir šai personai veltīts piemineklis, ko pašvaldība nedemontē. Opozīcijas deputāte uzskata, ka pašvaldībai tas būtu jādara. Vai un kā šis jautājums virzīsies tālāk – domē pagaidām atturas komentēt. Tikmēr Rēzeknes novada pašvaldība par komunista vārdā nosauktas ielas pārdēvēšanu atsaucās biedrības “Publiskās atmiņas centrs” aicinājumam. 

Biedrība “Publiskās atmiņas centrs” 25 Latvijas pašvaldībām pāgājušajā gadā nosūtīja vēstuli par Latvijas Republikas Satversmē noteiktā komunistiskā totalitārā režīma nosodīšanas pienākuma īstenošanu un rusifikācijas slavināšanas izbeigšanu, aicinot pārdēvēt pašvaldību teritorijās sastopamos vietvārdus un ielu nosaukumus. Rēzeknes novadā viena no ielām, kurai tiks mainīts nosaukums, ir Jāņa Zvīdra vārdā nosauktā iela. Rēzeknes novada priekšsēdētāja vietniece Ērika Teirumnieka saka: “Aicināja pašvaldību vērst pašvaldības uzmanību uz dažu ielu nosaukumiem, kurām ir neatbilstošs nosaukums, ja mēs skatāmies tieši Krievijas un padomju vērtību slavināšanā. Konkrēti tā bija Zvīdra iela un Pionieru iela.”

Rēzeknes novada deputāti ir pieņēmuši lēmumu, Jāņa Zvīdra ielu Verēmu pagasta Sondoros pārdēvē par Centra ielu. 

Padomju literatūrā par pirmo Latgales komjaunieti dēvētais Jānis Zvīdra bija Latgales jaunatnes un komunistu organizācijas loceklis un padomju valdības Rēzeknes izpildkomitejas darbinieks. Viņš nodzīvoja īsu mūžu. Latgales Kultūrvēstures muzeja vēsturnieks Vladislavs Malahovskis saka: “Protams, ka viņš bija pazīstams ar marksisma idejām. Pēc tam 1917. gadā viņa uzskati jau kļūst diezgan radikāli, kreisi uzskati.” 

Tikmēr Rēzeknē par komunisma ideologu atgādina 1971. gadā viņam atklātais piemineklis. Rēzeknes pilsētas domes opozīcijas deputāte Ināra Groce uzskata, ka tas ir jādemontē. “Mēs šobrīd esam iesnieguši budžeta priekšlikumu par šī pieminekļa, pat varbūt nesauksim to par pieminekli, bet par Jāņa Zvīdra galvu. Mēs plānojam, ka to būtu laiks demontēt. Un mums ir plāns, ka mēs to varētu ievietot Latgales kultūrvēstures muzejā.”

Arī vēsturieks, Daugavpils Universitātes Humanitārās fakultātes doktorants Kaspars Strods uzskata, ka, ņemot vērā Zvīdra ideoloģisko pārliecību un izteikti pretvalstiskās aktivitātes, mūsdienās šāds piemineklis labāk iederētos kāda muzeja krājuma kolekcijā.

Rēzeknes pilsētas dome atteicās ReTV sniegt komentāru, vai piekritīs opozīcijas idejai un vai šo pieminekli demontēs. Jāpiebilst, ka tas gan nebija iekļauts likumā noteikto demontējamo pieminekļu sarakstā.