Pārcelt vai organizēt e-dziesmu svētkus?

Kamēr valdība jautājumu par divpadsmitajiem Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norisi skatīs maija izskaņā, darbs pie gatavošanas svētkiem reģionos turpinās. Ogres novada Kultūras centra bērnu deju kolektīva “Pīlādzītis” vadītāja Mārīte Baltā norāda, darbs klātienē norit, bet ne pilnvērtīgi visiem 300 kolektīva dalībniekiem.  

Dziesmu un deju svētku padome trešdien lēma Ministru kabinetam apstiprināšanai virzīt lēmumu par e-dziesmu svētku konceptu, kas paredz norises organizē pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, ārtelpās, bez mēģinājumiem un plašas pulcēšanās. Tikmēr Ministru prezidents Krišjānis Kariņš paudis viedokli, ka svētki būtu jāpārceļ uz nākamo gadu. ReTV uzrunātie nozares pārstāvji atbalsta svētku norisi šogad.

Madonas novada dziesmu un deju svētku koordinatore Alda Eglīte saka: “Madona nevienu brīdi nebija drošo pašvaldību sarakstā, un arī šie te mēģinājumi un kopā būšana bija diezgan sarežģīta. Gads ir citādāks, dzīve ir citādāka – pielāgosimies!”

Mārīte Baltā, bērnu deju kolektīva “Pīlādzītis” vadītāja, atzīst, ka vēl vienu gadu šo programmu uzturēt būtu ļoti sarežģīti.

Jelgavas novada deju kolektīvu virsvadītāja Madlēna Bratkus: “Vienalga, cik liela mēroga ir koncerts, vienalga, vai tas ir tuvāk dzīvesvietai, tas ir jāsagatavo. Bet mēs šobrīd nevaram sagatavoties ar šī brīža atļaujām. Ar to, ka mēs pulcējamies no vakardienas 20 bērni ārā.” 

Jelgavas novada virsvadītāja norāda, ka svētki jārīko šogad - brīdī, kad to pieļaus epidemioloģiskā situācija. 

Madlēna Bratkus: “Tajā brīdī, kad mums Perevoščikovs vai Dumpis, vai kurš saka - labi, tagad mēs varam darīt, - tad mēs noliekam datumu.”

 “Ja mēs varam pusotru, vismaz mēnesi satikties, sanākt kopā un mēģināt ar bērniem, pilnvērtīgi visos pāros, kā tas dejā notiek, tad es tam piekrītu,” saka Mārīte Baltā.

Valmieras novada pašvaldība bija pirmā, kas līdz ar versiju par e-dziesmu un deju svētku norisi lēma svētkos nepiedalīties. Šādu lēmumu pieņēma arī Sigulda un Talsi. Kā skaidro divpadsmito Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku izpilddirektore Agra Bērziņa, e-dziesmu svētku materiāli būs vēsturiska svētku tradīcijas liecība, ko kolektīvi varēs veidot līdz pat 30. oktobrim. “Mēs šo svētku vēsturisko visu kopskatu nodosim Rakstniecības un mūzikas muzeja jaunajai topošajai Dziesmu svētku ekspozīcijai.”

Sākotnēji divpadsmitie Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki bija plānoti 2020. gada jūlijā, taču Covid-19 izplatības dēļ pērn marta beigās svētkus lēma par gadu atlikt.