Pārapbedī kara laikā Baldones mežos nošautās ebreju ģimenes

Pagājušā gada novembrī Baldones mežos atrasts ebreju masu kaps. Veicot padziļinātu izpēti, atklājies, ka tas ir Otrā pasaules kara laikā nogalināto ebreju ģimeņu mirstīgās atliekas. Nupat veikta to pārbedīšana Baldones pilsētas kapos.

Baldones pilsētas kapos pārbedīšanas ceremonija notika pēc ebreju tautas tradīcijām. Ebreju ģimeņu, kuras Otrā pasaules karā nošautas vietējos Baldones mežos, masu kapavietu Brāļu kapu komitejas pārstāvjiem kopā ar ekspertiem, pērnā gada nogalē izdevās atrast, pētot Baldones ebreju dzīvesstāstus.

Masu kapa atradējam Ojāram Andersonam ar domubiedriem, Baldones muzeju un meklēšanas vienību “Leģenda” pagājušajā gadā pārbedīšanu neizdevās veikt, jo apsteidza ziema. Taču tagad pēc visu atļauju saņemšanas kopā ar ārvalstu ekspertiem beidzot veikta masu kapa ekshumācija. “Atrada pēc mūsu ieskatiem 35 cilvēku mirstīgās atliekas, no kuriem septiņi ir bērni.”

Izrakumu vietā atrasti arī 233 priekšmeti, kas ir nošauto cilvēku personīgās mantas. Piemēram, pēc apaviem var identificēt vīriešus, sievietes un bērnus. Atrastās lietas sašķirotas, lai apbedītu kopā ar kauliem, bet patronas, no kurām šauts, kopā ar fotogrāfijām un informatīviem stendiem izvietos Baldones muzejā. Baldones muzeja vadītāja p.i. Anete Braumfane: Apcietinātie cilvēki acīmredzot tika turēti gūstā, pēc atrastajām mantām varam secināt, ka cilvēkiem nav bijis laika paņemt līdzi savas privātās mantas. Pie mirstīgajām atliekām atrasti tie paši šūšanas uzpirksteņi, atslēgas, tādas lietas, ko cilvēks nēsā līdzi ikdienā, kas ir saistīts ar viņu profesiju, ko viņi dara savā dzīvē.”

Meklēšanas vienība “Leģenda” parasti savā praksē veic kritušo karavīru atrašanu un apbedīšanu, taču civiliedzīvotāju masu kapa atrakšana un kaulu sašķirošana, tostarp bērnu - viņu praksē bija pirmo reizi. Meklēšanas vienības “Leģenda” vadītājs Tālis Ešmits: “Šis jautājums ir krietni sarežģītāks, smalkāks, jo šeit ir arī bērnu ķermeņi iekšā, bērnu skeletiņi, kas prasa gan zināšanas, gan izvērtēšanu.”

Arī Latvijas Ebreju kopienai šis atradums nozīmē atcerēties skumjus pagātnes notikumus, kas atbalsojas vēl šobaltdien.


#SIF_NVZ2022