Par cilvēka dzīvības glābšanu apbalvo Aizkraukles ugunsdzēsēju un Pļaviņu novada iedzīvotāju

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Aizkraukles daļas vada komandiera vietnieks Kaspars Inķēns pie Aizkraukles ugunsdzēsības depo ēkas saņēma Iekšlietu ministrijas apbalvojuma zīmi “Par pašaizliedzību”. Tādu pašu apbalvojumu saņēma arī viņa draugs, civiliedzīvotājs no Pļaviņu novada – Salvis Spulis. Šī gada 18.janvārī viņi nejauši kļuva liecinieki kādas dzīvojamās mājas ugunsgrēkam Krustpils novadā, nekavējoties steidzās palīgā. Sadzirdot cilvēka gārgšanu, viņi rāpus devās iekšā sadūmotajā mājā, atrada cietušo un izvilka viņu svaigā gaisā, tādā veidā izglābjot viņa dzīvību.

Pļaviņu novada iedzīvotājs Salvis Spulis saka: “Devāmies savās brīvdienas gaitās, ieraudzījām nelaimi - nebija, ko domāt. Vienkārši devāmies klāt un tajā brīdī rīkojāmies, kā likās pareizāk. Tagad ir gandarījums par paša izdarīto.” “Es domāju, ka, ja manā vietā būtu kāds cits cilvēks, viņš arī tā rīkotos,” tiek piebilsts.

VUGD Aizkraukles daļas vada komandiera vietnieks Kaspars Inķēns: “Redzējām no ceļa, ka kaut kas nav riktīgi, tā nevajadzētu būt. Rezultātā izglābām cilvēka dzīvību.”

Došanās uz izsaukumiem ir Kaspara ikdiena, bet tajā dienā viņš bija atvaļinājumā un uz notiekošo noreaģēja ātri, uzņemdamies atbildību ne tikai par sevi, bet arī par savu draugu, kuram tā bija neierasta situācija.

Raivis Pužulis, VUGD Zemgales reģiona brigādes komandiera vietnieks, pauž: “Šis ir tas gadījums, kas apliecina, ka ugunsdzēsējs ir ne tikai pildot savus tiešos dienesta pienākumus, bet ugunsdzēsējs ir katram sirdī. Šis ir tas gadījums, kad izpaudās, ka, neskatoties ne uz ko, šie divi cilvēki bez aprīkojuma, bez speciālā aizsargtērpa, devās iekšā šajā liesmu skartajā ēkā, kur jau bija piedūmojums piepildījis pilnu ēku, centās glābt ar pēdējiem spēkiem cilvēku, kurš arī veiksmīgi tika izglābts un vēlāk arī hospitalizēts uz slimnīcu.”

VUGD norāda, ka Salvim Spulim piemīt ugunsdzēsēja dotības, kā arī mudina viņu apsvērt iespēju mainīt profesiju. Šobrīd Salvis Spulis strādā lauksaimniecības nozarē, bet atzīst, ka agrāk ir bijuši sapņi par ugunsdzēsēja profesiju.

Vienlaikus dienestā gan uzsver – civiliedzīvotājiem, pieņemot lēmumu par palīdzības sniegšanu ugunsgrēkā, rūpīgi jāizvērtē savas spējas un iespējamie riski. Konkrētajā gadījumā klāt bija profesionālis, bet situācijās, kad notikuma vietā nav neviena ugunsdzēsēja, iedzīvotāju primārais pienākums ir izsaukt ugunsdzēsējus un tikai pēc tam apsvērt iespēju pašiem iesaistīties glābšanas darbos.