Par braukšanu virs 1,5 promilēm būs kriminālatbildība

Kriminālatbildība par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, ja alkohola koncentrācija asinīs pārsniedz 1,5 promiles – šādus grozījumus Krimināllikumā un Ceļu satiksmes likumā Saeima šodien pieņēma galīgajā lasījumā. Pieņemtās izmaiņas attieksies uz visu veidu transportlīdzekļu vadīšanu šādā reibumā, izņemot, kā skaidro Tieslietu ministrijā, uz velosipēdu, elektroskrejriteņu un mopēda vadīšanu – par šādu transportlīdzekļu vadīšanu reibumā saglabāsies administratīvā atbildība.

Kā norāda ceļu satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis, lai šī informācija par kriminālatbildības noteikšanu par braukšanu reibumā virs 1,5 promilēm sasniegtu visu potenciālo auditoriju, paralēli šai likuma pieņemšanai būtu jābūt arī diezgan lielai kampaņai medijos. Irbīšaprāt, būtisks arī faktors, kas jau vairākkārt uzsvērts, šobrīd iztrūkst posms starp pārkāpēju un tiesu instancēm, jo ir ceļu policistu iztrūkums, līdz ar to rodas jautājums – vai visi pārkāpēji tiks pieķerti, par ko liecina arī statistika. “Ir ārkārtīgi liels šo dzērājšoferu skaits, kas tiek pieķerti pēc ceļu satiksmes negadījuma, tad, kad jau ir par vēlu. Tāpēc paralēli šo likuma pieņemšanai noteikti būtu jāstiprina policijas resurss, jo galu galā tikai šīs patruļmašīnas, tikai šie patruļpolicisti ir spējīgi pieķert pārkāpējus. Neviena elektroniskā ietaise, neviens fotoradars to nevarēs izdarīt. Ja mēs speram šo soli sodu paaugstināšanas virzienā, tad jānodrošina arī tas mehānisms, lai pārkāpējs tiktu pieķerts un nogādāts tiesā,” pauž ceķu satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis.

Oskars Irbītis arī uzsver, ka 1,5 promiles ir liels reibums. Tas nav nejaušs pārkāpums, tāpēc liela nozīme ir arī apkārtējai sabiedrībai – radiem, draugiem, paziņām, lai šādus gadījumus nepieļautu. 

Jāpiebilst, ka kriminālatbildība noteikta arī par transportlīdzekļa vadīšanu vai mācīšanu to vadīt, atrodoties narkotisko, psihotropo, toksisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē.

Par minēto pārkāpumu piemēros brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam, īslaicīgu brīvības atņemšanu, probācijas uzraudzību, sabiedrisko darbu vai naudas sodu, atņemot transportlīdzekļa vadīšanas tiesības uz pieciem gadiem. Vienlaikus noteikta kriminālatbildība par atteikšanos no medicīniskās pārbaudes alkohola koncentrācijas vai citu apreibinošo vielu noteikšanai asinīs.



Foto: Freepik