Par Aglonas novada pārdali pretenziju maz; arī cerības par labāku nākotni nav

Aglonas novads jau reformas sākumā nebija tas kvēlākais administratīvi teritoriālās reformas pretinieks. Arī tagad, pusgadu pēc šīs pašvaldības pārdalīšanas, iedzīvotāji nesūdzas. Kur saņemt pakalpojumus? Preiļos, Krāslavā vai vietējā pagasta pārvaldē? Ir iedzīvotāji, kam tas vēl nav līdz galam skaidrs, tomēr veco rajonu robežas šeit izrādījušās spēcīgākas par novadu robežām arī iedzīvotāju ieradumos.

 Kopš vasaras tāda Aglonas novada vairs nav. Turklāt -šī ir viena no retajām pašvaldībām, kuru nevis vienkārši pievienoja kādai citai, bet sadalīja uz pusēm. Tas nozīmē, ka daļa iedzīvotāju dzīvo Krāslavas novadā, bet daļa - Preiļu novadā.

Aglonā, bijušā novada administratīvajā centrā, ReTV sastop iedzīvotājus, kuri dodas kā uz vienu, tā otru pusi. “Es no Krāslavas puses atbraucu. No rīta atbraucu, tagad nedaudz jāpagaida. Tad ir uz Preiļiem autobuss,” saka Lidija, pensionāre.

Uz jaunā novada centru Lidijas kundzei gan nebūs jādodas. Nodokli par zemi izdevies samaksāt Aglonā. Daudzi speciālisti šeit joprojām sastopami, taču kopumā vecā domes ēka tagad kļuvusi daudz tukšāka. “Šajā ēkā, protams, strādā mazāk darbinieku, bet faktiski visi darbinieki, kas bija Aglonas novadā, strādā vai nu Krāslavas, vai Preiļu novada domēs,” pauž Aivars Ritvars, Aglonas pagasta pārvaldes vadītājs.

Vienlaikus pagasta pārvaldē zina stāstīt, ka par jauno kārtību ne visi iedzīvotāji bija laikus informēti. “Mums ir bijuši cilvēki, kas tagad aizgāja uz Krāslavas pusi no Šķeltovas, Grāveriem, tie vēl citreiz ienāk uz šejieni, grib kaut ko te nokārtot. Viņiem tiek paskaidrots, ka situācija ir pamainījusies,” saka Valentīna Krīvāne, bāriņtiesas darbiniece.

Pašos Grāveros, ciematā, kas atrodas desmit minūšu brauciena attālumā no Aglonas, bet piederīgi jau Krāslavas, ne Preiļu novadam. Pagasta darbinieki gan stāsta pretējo. Vairums iedzīvotāju - par spīti divpadsmit gadus pastāvējušajam Aglonas novadam - tik un tā pēc pakalpojumiem uz turienei nedevās. “Daudz cilvēku brauca uz Krāslavu jau tad, kad bijām mēs Aglonas novadā. Piemēram, nomirst cilvēks Krāslavas slimnīcā. Protams, ka ērtāk nokārtot miršanas apliecību, atrast apbedīšanas biroju tur,” saka Margarita Mickeviča, sociālā darbiniece Grāveros.

Viens gan ir pakalpojumu pieejamības saglabāšana, pavisam kas cits - vai jauno novadu vadība rūpēsies par nomales pagastu attīstību? “Ar ceļiem visu laiku problēma bija. Kā Aglonas novadā, tā arī tagad Krāslavas novadā. Kad pazvana, tad tikai atbrauc un iztīra,” stāsta Artūrs, Grāveru pagasta iedzīvotājs.

“Agrāk taču dzīvojām jau Preiļu novadā, nebija nekas traks. Nebija tā, ka nekā nebija. Pagastam jau jābūt savam,” uzsver Arnis, Aglonas pagasta iedzīvotājs.

Preiļu novadā komentē, ka mantas dalīšana ar Krāslavas novadu lielas raizes nav sagādājusi. Vienlaikus ir mantojums, ko jāpārņem vienam. Piemēram, atbildību par kādas ceļu būves projektu pēc uzraudzības uzņēmusies Preiļu novada dome, lai gan daļa remontēto ceļu atrodas ne viņu, bet kaimiņnovadā.


#SIF_NVZ2022

Foto: ainavudargumi.lv/