Pametot darbu obligātās vakcinācijas dēļ, nevēlas atgriezties izglītības sistēmā

Valdība lēma izglītības nozarē prasību pēc kovida vakcinācijas sertifikāta saglabāt līdz 1. aprīlim, līdz ar kovida saslimstības mazināšanos paredzot šo prasību atcelt. Kategoriski pret to ir Latvijas Izglītības vadītāju asociācija. Tomēr nozarē joprojām pastāv liels pedagogu vakanču skaits, ne visi skolotāji, kuri darbu līdz ar obligāto vakcināciju pameta, gatavi atgriezties izglītības sistēmā.

Ekonomikas un matemātikas skolotāja Nora Heinrihsone skolā nestrādā jau gandrīz četrus mēnešus. Viņa pārtrauca darba attiecības, jo nav vakcinējusies pret Covid-19. Par to, vai skolā atgriezīsies, ja prasība par obligātu vakcināciju izglītības nozarē strādājošajiem tiks atcelta, Nora šaubās. “Man personīgi darbs skolā ir ļoti tuvs un ļoti patīkams. Bet ir arī citas nozares, kurās varu strādāt,” saka Nora Heinrihsone, bijusī Ogres 1. vidusskolas skolotāja.

Nora ir viena no desmit skolotājiem, kuri pārtrauca darba attiecības ar Ogres 1. vidusskolu. Apzinot bijušo kolēģu viedokli, līdzīgi kā viņa, šaubās arī citi. Daļa jau strādājot citās nozarēs. “No desmit cilvēkiem man ir skaidras atbildes par četriem. Divi saka, ka viņi ir gatavi nākt, divi saka, ka noteikti nenāks,” pauž Nora Heinrihsone.

Ogres 1. vidusskolā ReTV norāda, ka šobrīd aktuālas ir trīs pedagogu vakances. Pienākumi pamatā sadalīti starp strādājošajiem skolotājiem. Skolas pārstāve ReTV atzīst, ja pēc 1. aprīļa varētu aizpildīt aktuālās vakances, būtu labi, tomēr šis neesot piemērotākais laiks to darīt. Ogres 1. vidusskolas direktora p.i. Irēna Grigale: “Skolotāji, kuri jau vada šīs stundas, jau ir iestrādājušies, skolēni arī ir pieraduši. Jo tā raustīt skolēnus, īpaši, ja tās ir 9. un 12. klases, pāris mēnešus pirms mācību gada beigām, vai tas ir labākais variants?” 

Pēc Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) datiem, darbu līdz ar obligāto vakcināciju skolās pārtraukuši aptuveni 4200 skolotāju. Ogres novada Izglītības pārvaldē ReTV atzīst, ka rēķinās ar to, ka ne visi pedagogi darbu skolās atsāks, jo ne tikai sertifikāti lika šādu lēmumu pieņemt. Vald “Bieži vien tas bija iemesls, dažreiz tas bija iegansts jau sen uzkrātai vēlmei kaut ko dzīvē mainīt,” saka Igors Grigorjevs, Ogres novada Izglītības pārvaldes vadītājs.

Tāpat tas esot saistīts ar psiholoģisko aspektu, ko ReTV min visi nozarē uzrunātie.  “Būs grūti gan tam, kurš atgriežas, bet ir jau arī grūti droši vien tiem, kuri varbūt savakcinējās tāpēc, lai saglabātu savu darbavietu,” pauž Nora Heinrihsone.

LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga: “Daļā kolektīvu, ja kolēģis nevakcinējās, slodze palielinājās, arī pašas slimoja, viņu bērns slimoja, viņiem tas bija jāaiztur.”

Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas valde vienbalsīgi lēmusi neatbalstīt valdības ieceri par sertifikātu atcelšanu izglītības nozarē. Tās vadītājs Rūdols Kalvāns saka: “Tie, kuri šobrīd atrodas dīkstāvē, darba tiesiskās attiecības beidzot leģitīmi pārtrauks. Kaut kādas mākslīgās slimības lapas, tās dīkstāves, visi tie tiesvedību draudi - tam vienkārši ir vienreiz jābeidzas. Turpinām strādāt!”

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībā ReTV uzsver, ka šobrīd ir svarīgi, lai politiķi lēmumus pieņemtu pēc iespējas ātrāk, lai neradītu nozarē vēl lielāku haosu.  “Daudzi jau vēl aizvien meklē savu darbiniekus: gan tehniskos, gan arī pedagoģisko personālu. Viņam ir jāzina, ko viņš var uzzināt, nevar uzrunāt, ņemot vērā šīs normatīvo aktu prasības,” saka Inga Vanaga.

Ja valdība lems par sertifikāta prasības atcelšanu izglītības nozarē, aktuāls ir jautājums, kāda būs rīcība, ja, kā izsakās epidemiologi, kovida saslimstības rādītāji varētu atkal pieaug septembrī. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik