Palielinās peldbaseinu uzturēšanas izmaksas. Pašvaldības meklē risinājumus

Pieaugot energoresursu cenām, no 30 līdz 50 procentiem palielinājušās peldbaseinu uzturēšanas izmaksas, kas esot pārāk dārgi pat it kā bagātajām Pierīgas pašvaldībām. Lai nodrošinātu baseinu darbību un skolēnu peldētapmācību, piemēram, Ķekavas novadā krietni dārgāki kļūs individuālie apmeklējumi, bet Ādažu novadā plāno samazināt baseina darbības laiku. Netiek izslēgta arī iespēja, ka, izmaksām vēl palielinoties, baseini varētu tikt slēgti.

Līdz jaunā mācību gada sākumam, kad ierasti sezonu uzsāk arī peldbaseini, palikusi nedēļa. Gan mazie, gan lielie jau ar nepacietību gaida, kad atkal varēs doties baudīt ūdenspriekus.

Straujais energoresursu cenu kāpums pašvaldībām gan liek palauzīt galvu, ko darīt ar peldbaseiniem. Ķekavas vidusskolas sporta kompleksa peldbaseinā ūdens jau ielaists, jo baseins nav flīzēts, bet tajā izklāta īpaša plēve, ko ilgstoši turēt sausumā nemaz nedrīkstot. Jau augusta nogalē to atvēršot apmeklētājiem, vien baseina izmantošana būšot krietni dārgāka. “Vidēji no 40 līdz 55%. Mūsu gadījumā lielākais baseins, kas ir Ķekavas vidusskolas baseins, ir ar noslodzi 75% skolu programmās. Sporta skola, vispārizglītojošā un 25% iedzīvotāji. Mēs ceram, ka, neraugoties uz jaunajām cenām, daļa iedzīvotāju joprojām apmeklēs baseinu un mēs varēsim šo līniju pēc šī brīža aprēķiniem noturēt,” saka Juris Žilko, Ķekavas novada domes priekšsēdētājs.

Daugmales pamatskolas direktors Andris Ceļmalnieks, kura pārziņā atrodas otrs Ķekavas novada baseins, ReTV norāda, ka spēkā esošais cenrādis sastādīts 2014. gadā, no ātrāka cenu kāpuma glābuši vien kovida ierobežojumi. “Saņemot informāciju no siltuma piegādātājiem par cenu kāpumu pēc tā brīža aprēķiniem priekš Daugmales pamatskolas kā iestādes, gan skolai, gan multifunkcionālajam centram, kur atrodas peldbaseins, sastāda vairāk nekā 60 000 eiro līdz gada beigām, tad ir pilnīgi skaidrs, ka ar līdzekļiem, kādi Daugmales pamatskolas budžetā, nekādi nepietiek.”

Olainē baseins jau darbu sācis, bet cenas neesot paaugstinātas, lai gan uzturēšanas izmaksu pieaugums tiek lēsts - apmēram 51 %. Tas esot iespējams, jo līdz 2025. gadam labs līgums par elektroenerģijas piegādi.

Ādažu novadā, kur atrodas četri peldbaseini, lēmums vēl nav pieņemts. Lielākās raizes sagādājot baseins Carnikavā, kur apkuri nodrošina elektrība, un izmaksas jau pieaugušas par 30%.

Nākotnē tiekot apsvērta iespēja Carnikavas baseinam uzstādīt saules paneļus vai apkurei izmantot sašķidrināto gāzi.


#SIF_NVZ2022