Pagaidu žogs uzstādīts nepilnu divu kilometru garumā

Teju septiņas nedēļas pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas uz Latvijas-Baltkrievijas izklāts pirmais žoga posms. Lai gan izvēlēta vieta, ko nelegālie robežpārkāpēji īpaši iecienījuši, uzstādītās dzeloņstieples turpmākos robežpārkāpējus vai kontrobandistus aizkavēs tikai nepilnu divus kilometrus garā posmā.

Šodien uz Latvijas-Baltkrievijas robežas noklāts pirmais posms dzeloņstiepļu žoga. Tas, protams, gan ir tikai pagaidu risinājums. Visu piecu kilometru garo dzeloņstiepļu drāti zemessargiem izdevās uzstādīt šīs dienas gaitā. Tā kā drāts klāta vairākās kārtās, ar to pieticis vien 1,7 kilometrus garam posmam. Slovēnijas uzdāvinātā drāts gan īsti nav tāda, uz kādu cerējusi Valsts robežsardze. “Tiklīdz mēs būsim spējīgi redzēt jau nopietnāku žogu, tad šis tiks noņemts. Šī pagaidu žoga materiāls nākotnē aizies atpakaļ bruņotajiem spēkiem,” saka Artis Pabriks, aizsardzības ministrs.

“Jā, es ceru, ka izdosies šo pinumu [iegādāties] atbilstoši specifikācijai, kura mums bija paredzēta stacionārā žoga izbūvē. Līdz ar to pinumu varēs izmantot augšā žogam, kurš tiks būvēts jau stacionāri,” saka Guntis Pujāts, Valsts robežsardzes priekšnieks.

Vakar gan noskaidrots uzņēmums, kas piegādās 37 kilometrus gadu dzeloņstiepli. “Nodrošinājuma valsts aģentūra šobrīd nodarbojas ar līguma slēgšanu ar nosacījums, ka uzņēmums var piegādāt 15 dienās nepieciešamo dzeloņstieples daudzumu. Tas nav viss, respektīvi - mums būs jāsludina vēl cenu konkursus, lai atlikušos kilometrus nosegtu, bet mēs varēsim sākt darbu, tiklīdz piegādās pirmo porciju,” saka Marija Golubeva, iekšlietu ministre.

Šodien kā pirmais ar pagaidu žogu noklājamais posms Krāslavas novadā. Šeit robežu šķēršojuši visvairāk robežpārkāpēju, apmēram 500 - lēš Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts. Tas gan bija vasarā, šobrīd uz robežas joslas migrantu grupu neesot. Taču ārkārtējā situācija Dienvidaustrumlatvijā turpinās. “Mēs saņemam regulāri arī informāciju, ja viņi redz kaut ko aizdomīgu. Robežsargi un dienesti, kas ir šeit, ir drošības garants vietējiem iedzīvotājiem. Ja mēs šeit nebūtu, ja mēs šeit neuzraudzītu, tad notiktu iekļūšanas vietējo iedzīvotāju mājokļos, zādzības un, ļoti iespējams, cita rakstura noziegumi.”

Valsts robežsardzei turpina palīdzēt arī Zemessardze un Valsts policija. Papildus resursi vairs nebūs vajadzīgi tikai tad, kad tiks uzstādīts ar dažādiem tehniskiem palīglīdzekļiem aprīkots žogs.