Padomi naudas iekrāšanai un tēriņu samazināšanai

Ja vēlies iegādāties kādu dārgu mantu vai doties kādā ceļojumā, tad to vislabāk izdarīt, ja ir pieejama it kā lieka naudas summa. Lieka naudas summa ir tā nauda, kas ir iekrāta un nav nepieciešama obligātajiem maksājumiem vai pirkumiem.

Kā iegūt papildus naudu?

Būtībā ir divi veidi, kā iegūt papildus naudu. Pirmais variants ir iekrāt, bet tas var prasīt laiku. Ja nauda nepieciešama ātrāk, tad to var aizņemties, pie Jums zināma, uzticama aizdevēja.

Kāpēc iekrāt naudu?

Naudas krāšana var būt ilgtermiņa process, bet, kad iztērēsi iekrāto naudu, nebūs nekādu citu saistību. Ja tev ir laiks, un vēlamā lieta nav steidzama, tad pilnīgi mierīgi vari iekrāt no praktiski jebkādas algas.

Ir cilvēki, kuriem krāšana tā īsti nepadodas, taču tas ir iespējams. Jebkurš var iekrāt – un mūsdienās ir daudz veidu, kā var iekrāt arī cilvēks, kuram tas nepadodas. Piemēram, krājkonts ir laba lieta, jo no turienes naudu tik viegli nevar izņemt, lai ļautos kādam spontānam pirkumam.

Kā ietaupīt?

Ja vēlies iekrāt naudu, tad, protams, nepieciešama naudas summa, no kuras iespējams nedaudz atlikt. Ja šobrīd dzīvo praktiski no algas līdz algai, un nekas daudz pāri nepaliek, tad jāsāk ar tēriņu samazināšanu un ietaupīšanu. 

Arī no minimālās algas ir iespējams iekrāt – atliek tikai pamainīt kādu paradumu, kas varbūt neliekas kā liels tēriņš, taču, ja paskaita, tad izrādās, ka tādējādi iztērē diezgan daudz.

Plāna veidošana

Vislabākais veids, kā kontrolēt naudas plūsmu, ir plānošana un sarakstu veidošana. Mūsdienās ir pieejamas dažādas aplikācijas, kas var palīdzēt budžeta plānošanā. Daļa šo aplikāciju ir pieejamas bez maksas.

Var arī iztikt bez aplikācijām un plānot, izmantojot Excel vai parastu rūtiņu lapu. Galvenais ir motivācija – kaut ko pamainīt un paplānot, lai būtu vairāk naudas.

Vienmēr jāsāk ar savu ieņēmumu un izdevumu pierakstu. Sākumā tas, protams, nebūs vienkārši, taču vēlāk jau pieradīsi un tas ies ātrāk un vienkāršāk.

Paradumu maiņa

Kad esi sarakstījis visus izdevumus un ieņēmumus (vismaz vienu vai divus mēnešus), tad vari sākt kaut ko mainīt, lai samazinātu kādu izdevumu vai darīt kaut ko, lai palielinātu ieņēmumus. Parasti vieglāk ir sākt ar izdevumu samazināšanu.

Jāsāk pamazām – nav obligāti jāatsakās no pilnīgi visa. Piemēram, ja esi pieradis darbā ēst pusdienas kādā kafejnīcā, tad turpmāk vari, piemēram, divas vai trīs dienas nedēļā ņemt līdzi ēdienu no mājām. Ja esi pieradis no rītiem pirkt līdzņemamo kafiju, tad vienkārši taisi kafiju pats.

Bieži vien arī drēbju pirkšanā tiek iztērētas lielas summas. Turpmāk apdomā, vai patiešām nepieciešams vēl viens krekls vai bikses. Arī second hand veikalos bieži var atrast praktiski jaunas un lētas drēbes.

Arī dodoties iepirkt pārtiku – vienmēr raksti sarakstu, lai nesanāk paķert kaut ko, ko pēkšņi sakārojās, vai kam ir atlaide, tāpēc jāpaņem. Nav nepieciešams arī veidot milzīgus krājumus – pilnīgi pietiek, ja rezervē ir tikai viena zobu pasta, nav nepieciešams sapirkt piecus iepakojumus tikai tāpēc, ka ir atlaide.

Laicīgi pie ārsta

Parasti ar medicīnu saistītie izdevumi vienmēr šķiet kā kaut kas dārgs, taču obligāti vajadzīgs. Tam gan nav obligāti jābūt dārgi – ja laicīgi iesi pie ārsta ar kādām problēmām (kaut vai reizi gadā pie zobārsta uz pārbaudi, lai arī nav sūdzību), tad varēsi novērst lielākas problēmas.

Ja aiziesi uz parastu pārbaudi pie zobārsta, tad varbūt atklāsi, ka viens zobs jālabo, taču caurums ir mazs – tātad izmaksas pie zobārsta būs mazākas. Ja gaidīsi kamēr zobs sāk sāpēt, tad šis caurums būs jau lielāks un ārstēšana būs gan sarežģītāka, gan dārgāka.

Naudas krāšana

Kad esi samazinājis izdevumus (kas ir visai individuāla padarīšana, jo katram citādāki paradumi), tad šo ietaupīto naudu vari krāt, lai vēlāk varētu atļauties kādu dārgāku lietu. Krāšanas metodes var būt visdažādākās.

Daudziem joprojām patīk tā saucamā naudas krāšana “zeķē” jeb skaidras naudas krāšana. Mūsdienās tomēr vairāk tiek izmantota virtuālā nauda, tāpēc arī virtuālā krāšana kļūst arvien populārāka.

Vairākas bankas piedāvā krājkontus, kur vari krāt naudu. Tas ir labs veids, kā neiztērēt visu naudu, jo virtuālajai naudai ir viens liels mīnuss – tu īsti neapzinies cik daudz vai maz tev ir. Ja makā tev ir banknotes, tad katru reizi kādu iztērējot tu redzi, ka to skaits samazinās, bet ar virtuālo naudu ir citādāk – to tērēt ir vieglāk, jo to neredzi.

Vari atvērt arī atsevišķu naudas krāšanas kontu, taču maksājumu karti neņemt – tādējādi tu nevarēsi iepirkties klasiskajā veidā, bet tikai ar pārskaitījumiem.

Naudas krāšana patiesībā ir laba motivācija uzlabot savu finansiālo stāvokli kopumā, jo tādējādi tu pārskati savus tēriņus. Pat ja neizdosies iekrāt milzīgas summas, tu būsi samazinājis izdevumus.


Foto: Pexels.com