Organizatori un apmeklētāji neziņā par pasākumu apmeklēšanu

Šajās dienās visā valstī noris pilsētu svētki, koncerti un citi pasākumi. Realitāte ir tāda, ka daudzi iedzīvotāji un arī paši organizatori ir nesapratnē par apmeklējumu un piedalīšanās iespējām, dalīšanu zonās un to, ko darīt, ja līdzi gribas ņemt arī bērnus.

Ļoti grūts pārbaudījums organizatoru komandai – tā par nu jau aizvadīto Tukuma svētku organizēšanu atzīst kultūras nama direktore Anete Pitena. “Tas mirklis, kad pilsētvidē notiek pasākums, nāk ģimenes ar maziem bērniem, ar pieaugušajiem ir viss kārtībā – ir gan sertifikāts, gan personas apliecinošs dokuments, bet man viņiem jāsaka: “Diemžēl jūs nevarat nākt iekšā teritorijā, ja jums ir mazi bērni.””

Un līdzīgi izsakās arī Valmieras kultūras centra direktors Toms Upners – lai arī svētki vēl tikai būs, organizēšana, ievērojot Covid-19 ierobežojumus, ir sarežģīta. “Valstī pieņemtie likumi attiecībā uz publisku pasākumu rīkošanu ir uztaisīti tik sarežģīti, ka viņi ir jālasa, jāpārlasa un vēlreiz jāpārlasa, un pat tad nav 100 punktu pārliecības par to, ka kaut ko neizdarīsi nepareizi.”

Šobrīd publiskus kultūras pasākumus atļauts rīkot divos režīmos – drošs un/vai daļēji drošs modelis. “Ja mēs runājam par Valmieras svētkiem, tad var teikt, ka savā ziņā tas ir hibrīds – starp to, ko drīksti pēc noteikumiem un to, ko reāli dabā vari norealizēt. Ir aktivitātes, kuras drīksti puslīdz droši rīkot, un tad, protams, ir tādas aktivitātes kā koncerti, piedāvājumi, kur jāievēro šie te priekšraksti,” saka Toms Upners.

Arī aizvadītajos Tukuma svētkos organizatori izmantoja abus modeļus. Lai arī tādu gadījumu neesot bijuši daudz, tomēr organizatori atzīst – dažiem pie ieejas nācās atteikt.

Kultūras ministrijā skaidro – drošā jeb zaļā pasākuma modeli var apmeklēt tikai vakcinētas vai pārslimojušas personas. Un būtībā šie pasākumi noris tā, kā tas bijis pirms pandēmijas – nav jāvelk maska, nav jāievēro distance, cilvēku skaits un pasākuma ilgums.

Šādu pasākumu var apmeklēt tie jebkura vecuma bērni, kuri ir vakcinēti vai pārslimojuši. Vairums pasākumu organizatori gan izvēlas daļēji drošo režīmu, kurā der arī negatīvs tests. “Ja organizatoriem šķiet ērti un iespējams, tad var nodalīt apmeklētāju plūsmas. Tas nav obligāti, tas ir tad, ja tiek atzīts par pamatotu un iespējamu risinājumu. Droši var ģimenes locekļi, arī tajā testēto zonā, protams. Tā nav obligāta prasība, ka viņiem ir jānodalās, nekādā ziņā,” stāsta Dace Vizule, Kultūras ministrijas pārstāve.

“Neapšaubāmi, ka tas ir piņķerīgi, vieglāk būtu rīkot šo te absolūti drošo, bet jāņem vairāki faktori vērā – pilsētas svētki kā forma ir visiem iedzīvotājiem, mēs negribētu absolūti nodarboties ar cilvēku dalīšanu grupās,” saka Toms Upners.

ReTV Ziņām vairāki iedzīvotāji pauduši arī neizpratni – kādēļ dažviet šāda tipa pasākumos netiek nodrošināta Covid-19 testēšanas iespējas norises vietā. “Mēs nenodrošināsim, jo būtībā to Latvijā nodrošina viena mobila brigāde, bet pasākumi vasaras sezonā Latvijā ir ļoti daudz. Šajā gadījumā mobilā brigāde šajā dienā būs vispār citā Latvijas vietā,” skaidro Toms Upners.

“Tuvojas pirmais augusts, organizatori uztraucas par to, vai publika gribēs maksāt par testa veikšanu vēl papildus citām izmaksām un vai šādus pasākumus rīkot. Kā zināms, līdz 1. augustam ir iespējams veikt par valsts budžeta līdzekļiem pieaugušajam, līdz 1. septembrim – bērniem,” pauž Dace Vizule.

Pasākuma organizatori atgādina, ka, uzrādot kādu no sertifikātiem, vienlaikus jāuzrāda arī personu apliecinošs dokuments. Kultūras ministrijā piebilst – lai novērstu pārpratumus, pasākumu organizatoriem ir skaidri jāinformē iedzīvotāji par izvēlēto pasākuma modeli.


Foto: Freepik