Operatīvie dienesti izjūt degvielas cenu pieaugumu

Straujo degvielas cenu kāpumu izjūt arī operatīvie dienesti. Pagaidām gan pienākumus izdodas veikt ierastajā režīmā, taču Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests valdībai jau lūdzis papildus līdzekļus degvielas izmaksu kompensēšanai.

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) automašīnas gadā kopumā nobrauc aptuveni 15 miljonus kilometru. Strauji augošās degvielas cenas ietekmē dienesta darbu, mudinot krietni rūpīgāk izvērtēt katru situāciju un kad uz izsaukumu nepieciešams doties brigādei. “Jebkurš izsaukums maksā valstij salīdzinoši ļoti dārgi. Kad ir jādomā, kā nodrošināt mediķus un kā nodrošināt nepieciešamo degvielu un citas vajadzības, mums pirmais uzdevums ir mazināt izmaksas, kas skar netieši mūsu funkciju,” saka NMPD direktore Liene Cipule.

Cipule skaidro – degvielas iegādei šogad atvēlēti nedaudz vairāk kā divi miljoni eiro. Strauji augot degvielas izmaksām, dienests valdībai papildus jau lūdzis vienu miljonu. Pagaidām gan saņemti teju 400 tūkstoši eiro izmaksu segšanai par pirmajiem četriem mēnešiem. Degvielas cenas turpina augt, tāpēc visdrīzāk nāksies finanses pārskatīt atkārtoti. Dienesta darbu šī gada vasaras mēnešos ietekmēs arī cilvēkresursu trūkums. Tās ir atskaņas vēl no kovidlaika. “Šajā periodā negāja atvaļinājumos, ņemot vērā mediķu lielo slodzi un darba tiesības. Mēs esam spiesti nodrošināt tiesības uz atvaļinājumiem, kas ierobežo iespējas plānot brigādes,” atzīst dienesta vadītāja.

Degvielas cenu straujo pieaugumu izjūt arī Valsts policijā. Šeit pārstāve Simona Grāvīte ReTV norāda, ka pašlaik tas neietekmē policijas tiešos ikdienas pienākumus. “Valsts policija spēj nodrošināt savu klātbūtni, gan patrulēt un arī reaģēt uz izsaukumiem. Bet, vērtējot ilgtermiņā, ja situācija ar degvielas cenām nemainīsies, tas saglabāsies šādā apmērā, tikai kāps, arī policijai būs nepieciešams papildus finansējums.”    

Tikmēr VUGD ReTV norāda, ka līdzekļi degvielai neesot pārtērēti. “Šobrīd arī laikapstākļi veiksmīgi, ir diezgan lietains, nav meža ugunsgrēku. Veidojas degvielas ekonomija,” atzīst VUGD priekšnieka vietnieks Mārtiņš Baltmanis.

Operatīvajos dienestos uzsver, – lai cik augstas būtu degvielas cenas, dienesti tiem noteiktās pamatfunkcijas turpinās pildīt jebkādos apstākļos, kā to nosaka Latvijas likumi.Foto: Freepik