Operācijā “Pirāti” uz ES ārējām robežām konfiscēts vairāk nekā miljons viltotu preču

Piesaistot Latvijas ekspertus, Eiropas daudznozaru platforma pret kriminālu apdraudējumu sadarbībā ar Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju (EUIPO), Eiropas Robežu un krasta apsardzes aģentūru (FRONTEX) un citām institūcijām, kas atbildīgas par noziegumu apkarošanu, veikusi 11 dienu ilgu operāciju “Pirāti I”, kuras laikā uz Eiropas Savienības (ES) ārējām robežām konfiscēts vairāk nekā viens miljons viltotu preču.  

Operācija, kas tika īstenota 2023. gada maijā uz ES ārējās austrumu robežas, tostarp Turcijā, Balkānu valstīs, tika koncentrēta uz viltotu farmaceitisko un citu medicīnas preču kontrabandas precēm, apģērbiem, apaviem, aksesuāriem un luksusa precēm, kā arī elektroniku, rotaļlietām, pārtiku un dzērieniem, viltotu vai nedeklarētu valūtu.  

Operācijas laikā tika atklāts un konfiscēts vairāk nekā viens miljons viltotu preču, kuras bija paredzētas izplatīšanai un patēriņam Eiropā, turklāt atklātas un konfiscētas ne tikai viltotas, tostarp bīstamas, preces, bet arī preces, kas ir nepieciešamas viltošanas procesa nodrošināšanai, piemēram, iepakojumi un etiķetes. Likumsargi 11 dienu laikā aizturējuši arī virkni bīstamu vai potenciāli bīstamu preču, tostarp tabaku, narkotiskās vielas, insekticīdus, sēklas un rotaļlietas. Atklātas un konfiscētas arī citas viltotas preces, kas var apdraudēt drošību un vidi, piemēram, herbicīdi un automobiļu rezerves daļas. Pateicoties šai operācijai, konfiscētas arī tādas preces, kas neatbilst drošības prasībām izplatīšanai ES tirgū, piemēram, elektriskie velosipēdi un insekticīdi. Tika konfiscētas arī citas nelikumīgas preces, piemēram, dārgmetāli, viltota valūta un narkotiskās vielas. 

Skaita ziņā visvairāk konfiscēta tabaka (vairāk nekā 3 miljoni cigarešu), apģērbi un aksesuāri (509 150 vienību), spēles/rotaļlietas (98 014) un apavi (27 782). Savukārt visvairāk viltotu un nelegālu produktu konfiscēts Bulgārijā, Itālijā, Grieķijā un Rumānijā. Vērtības ziņā ievērojamākie rezultāti bijuši Bulgārijai, kur viltotās preces konfiscētas 123 miljonu eiro apmērā, tai seko Spānija ar 3,5 miljonu eiro vērtu viltojumu konfiscēšanu, bet trešajā vietā ierindojas Rumānija, kur konfiscētu viltoto preču vērtība bija 1,7 miljoni eiro. 

Grieķijas muita, pārbaudot kravas automašīnu, kas iebrauca Grieķijā no Turcijas, autovadītāja salonā atrada 2071 viltotu lokšņu ar 20 eiro banknotēm. Uz loksnēm bija pat drošības elementi, piemēram, hologrammas. Sākotnējā izmeklēšanā noskaidrots, ka viltotās banknotes bija iespiestas Turcijā un to galamērķis bija Albānija. Kopējais viltotās naudas apjoms bija 134 615 banknotes ar kopējo apjomu 2,7 miljoni eiro. Savukārt interesants atklājums ir bijis Rumānijas varas iestādēm - kravas automašīnā, kas piekrauta ar svaigiem ziedkāpostiem un bija ceļā no Ziemeļmaķedonijas uz Ukrainu, 297 kastēs atklāts 148 500 cigarešu paciņu aptuveni 600 000 eiro vērtībā. Sākotnējā analīze liecina, ka atrastās cigaretes, visticamāk, bija viltotas. 

Vienlaikus šī operācija bija vērsta uz nelegālās migrācijas atklāšanu un novēršanu - likumsargi atklāja un likvidēja viltotu apģērbu ražotni, kur noziedznieki nodarbināja nelegālos imigrantus, kuriem bija atņemti personu apliecinoši dokumenti. 

Kopumā operācijas “Pirāti I” īstenotāji secinājuši, ka noziedzīgas organizācijas ātri pielāgojas patērētāju pieprasījumam, par ko liecina dažas operācijas laikā atklātās viltotās preces, kas pēdējos gados kļuvušas arvien populārākas, piemēram, granulas un e-cigaretes. Balkānu maršruts ir kļuvis par ļoti nozīmīgu viltotu preču, kā arī kontrabandas preču ievešanas ceļu ES tirgū. Savukārt atsevišķu viltoto preču kategoriju kvalitāte ir būtiski uzlabojusies, un šī tendence arvien vairāk vērojama elektronisko ierīču segmentā. Tāpat konstatēts, ka ES tirgū nonāk dažāda veida viltotas preces, tostarp viltoti vidējas klases tekstilizstrādājumi, rotaļlietas un elektroniskās preces. 

Operāciju vadīja Portugāle un Bulgārija, bet iesaistītas bija Beļģija, Čehija, Vācija, Grieķija, Spānija, Igaunija, Latvija Itālija, Lietuva, Ungārija, Rumānija, Slovēnija, Slovākija, kā arī Serbija.