Ogres pašvaldība: ir pieredze ar plūdiem un zinām, ko darīt

Atmiņas uz visu mūžu – ledum pārraujot Ogres upes dambi pie Norupītes ietekas, septiņus gadus atpakaļ vien pāris minūšu laikā applūda vairākas dzīvojamās mājas, tostarp - Antras. 

Antra Purviņa, kurai māja applūda 2013. gadā, stāsta: “Jā, nu, tāds liels laika posms ir pagājis, bet tas sajūtas ir neaizmirstamas, kā tas viss šeit notika. Un, atklāti sakot, tas tāds liels pārbaudījums, protams, dzīvei ir.”

Šo gadu laikā mājai veikts remonts - dzīve atgriezusies ierastajā ritmā. Vien salīdzinājumā ar 2013. gadu, šodien esot daudz lielāka drošības sajūta līdz ar jauna aizsargdambja izbūvi. 

“Tā kā nu tā drošības sajūta ir, bet, protams, katrai hidrotehniskai būvei nevar būt 100% drošība. Bet katra ziņā sajūta ir daudz mierīgāka un drošāka,” bilst Antra.

Ogres novada pašvaldība pēc postošajiem 2013. gada plūdiem piesaistījusi četrus miljonus eiro no Eiropas fondiem. Tā izbūvējusi gan Ogres upes aizsargdambi, gan attīrījusi upes gultni no smilšu sanesumiem pie ietekas Daugavā, kas plūdu laikā ilgstoši veidojušies upes plūsmām saskaroties nepareizā vietā. Problēma risināta ar molu, kas maina Daugavas plūsmu. 

Jau aizvadītā gada nogalē Ogres novada pašvaldībā sasaukta tika civilās aizsardzības komisijas sēde. 

Pēteris Špakovskis, Ogres novada pašvaldības izpilddirektors, pauž: “Iemesls bija, lai noskaidrotu atbildīgo iestāžu gatavību kaut kādai plūdu situācijai. Kā mēs redzam, sniega daudzums, kas šogad uzkritis, varētu teorētiski izraisīt plūdus atsevišķās Ogres upes vietās.”

Jau kopš decembra Ogres novada pašvaldības policijai dots rīkojums pastiprināti uzraudzīt Ogres upes līmeni, kā arī informēt par rīcību plūdu draudu gadījumā applūstošajās teritorijās dzīvojošos. Vairākās vietās pie Ogres upes uzstādīti arī elektroniskie ūdens līmeņa mērītāji, kas pie kritiskās atzīmes nosūta uz telefonu ziņojumu atbildīgajiem speciālistiem.  

Pēteris Špakovskis: “Ja šī īsziņa ir pienākusi, tad jādodas uz vietu sekot līdzi notikumiem upē. Un jāsāk laicīgi pretplūdu pasākumi. Iedzīvotāju brīdināšana, ja nepieciešams, tad arī evakuācija, kaut kāda applūdušo teritoriju atbrīvošana no ledus gabaliem. Ja ir applūduši īpašumi, tad īpašumu uzraudzība, lai kaut kas netiktu nozagts. Tas pasākumu komplekss ir pietiekami liels. Bet pieredze ir, zinām, ko darīt.”

Ja plūdi būs, tad pašvaldība plūdu novēršanas darbos piesaistīs gan pašvaldības policiju, zemessardzi, gan Valsts policiju un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Ja iedzīvotāji pamana plūdu apdraudējumu, jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112.

 


Foto: LETA