Ogrēniete izveido mājmācības grāmatas

“Vilcēns RaDa un Saules skola”, kā arī “Jāņa un Saules dziesmas” ir mājmācības grāmatas, ko nupat izveidojusi ogrēniete un latviskās dzīvesziņas kopas “Silavoti” pārstāve Ida Aiga Kronberga. Par zīmējumiem parūpējusies māksliniece Zane Raičenoka-Raišonoka. Ideju izveidot grāmatas rosinājis Idas mazdēls, kurš lūdzis nodziedāt latviskās dzīvesziņas kopas “Silavoti” tautasdziesmu par Vanadziņu. Taču Ida to nav zinājusi. 

Viņa stāsta: “Un zināt, ko es izdarīju? Es “uzraku” viņiem visas tās dziesmas, 400 dziesmas. Atradu par Vanadziņu. Un pirmajā grāmatā, kas tapa viņam par godu, “Ziemas grāmata”, 35 tautasdziesmas. Tur bija – “sniga sniegi putināja, laukā laidu kumeliņu, laukā laidu kumeliņu kā pelēku vanadziņ”.”

Vēlāk jau mazdēls lūdzis atskaņot jaunas tautasdziesmas. Un tā tapušas šīs grāmatas. Tās stāsta par ģimeniskajām un latviskajām vērtībām, kuras var iepazīt, pētot dažādus latviskus simbolus, klausoties tautasdziesmas un ejot rotaļās. Tāpat bērni caur tām var daudz ko arī apgūt, piemēram, matemātiku. “Ja jūs atverat vaļā, varat paskatīties, šeit ir mājmācības sistēma. Te ir saule, bite, Daugava, ozollapa, kokle, kas māca. Atcerieties – bija šķēres, akmens, papīrs? Tad mēs ar bērniem metam 1, 2, 3, mums ir 3 Daugava, tad mēs meklējam – ooo, “ilgu mūžu nodzīvosi?” Tas ir, cik saskaitīt? Cik tas ir gadi? Ilgu mūžu nodzīvosi?”

Grāmatas ir unikālas ar to, ka ne tikai tās var izlasīt, noskenējot QR kodu, var noklausīties pasakas un dziesmu, ko ierunājusi un iedziedājusi aktrise Zane Jančevska, “Silavotu” dziesmas, kā arī rotaļas, ko sarūpējusi Tomes folkloras kopa “Graudi”. Tomes folkloras kopas “Graudi” vadītāja Dace Priedoliņa: “Man vispār pašai rotaļu sadaļa visvairāk patīk. Tāpēc, ka tur visi atbrīvojas. Un tas nav tikai bērniem. Tur atbrīvojas pieaugušais. Ja vēl kopā ar bērniem, tad tā ir fantastika. “Jāņa un Saules dziesmu” grāmata, ir dzīva, tā aizvien tiek pilnveidota ar jaunām rotaļām. Arī tagad tika nofilmētas jaunas rotaļas, ar kurām varēs iepazīties Jāņa dienas priekšvakarā. Tā tiešām ir klasika, piemēram, lielais Jānis, mazais Jānis vai šurp, Jāņa bērni. Bet ir arī jaunākos laikos pienākušas rotaļas. Piemēram, Ilgas Reiznieces Jāņa mācībās ir nākušas klāt, nedaudz citādākas rotaļas.”

Grāmatās galvenais akcents likts uz ģimeni, cik tā ir svarīga. Arī autore mudina grāmatas iepazīt visiem kopā, jo tieši to bērns vislabāk atcerēsies. “Paskatieties, kas notiek ar tām dzimtām, kur ir tētis un mamma, ir krustbērni, ir māsas, ir brāļi, ir onkuļi, ir omes, viņš pie viena un otra. Viņš ir tik bagāts, jo katram ir sava pasaule. Katrs var izstāstīt. Paskatieties, šeit jūs paverat un katra ome saka – “ar to tēva cepurīt visus godus nogodāju” vai “sirma galva jāgodā”, vai, pieņemsim, “kurš putniņš agri ceļas, agri slauka deguntiņu”. To var tikai ome vai opis.”

Jau drīzumā grāmatas būs pieejamas katrā novada bibliotēkā, kā arī tās tiks dāvinātas visiem jaundzimušajiem Ogres rajona slimnīcā.


Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par sižeta saturu atbild SIA "VIDZEMES TV".
#SIF_MAF2024